×

Gwałty w Ukrainie. Specjalna przedstawiciel ONZ: ofiary to nie tylko kobiety

Gwałty w Ukrainie stały się domeną rosyjskich wojsk. Specjalna przedstawiciel ONZ ds. przemocy seksualnej podczas wojny Pramila Patten podczas wtorkowego przemówienia w Kijowie potwierdziła, że Rosjanie gwałcą nie tylko kobiety, ale również mężczyzn i chłopców.

Szokująca liczba gwałtów w Ukrainie

Ludmiła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich kilka dni temu mówiła o szokującej liczbie gwałtów w Ukrainie, za którymi stoją ludzie w wieku 20-25 lat. Rzecznika przytoczyła kilka wstrząsających historii, które mrożą krew w żyłach. Jedna z nich mówiła o przypadku 11-letniego chłopca, który został zgwałcony na oczach matki. Ciężko wyobrazić sobie bardziej bestialski i przerażający obraz wojny.

Gwałty w Ukrainie. „Ofiary to nie tylko kobiety”

Specjalna przedstawiciel ONZ ds. przemocy seksualnej podczas wojny Pramila Patten podczas swojego wtorkowego wystąpienia w Kijowie przedstawiła nowe informacje w sprawie gwałtów w Ukrainie. Potwierdziła to, o czym mówiło się już wcześniej. Powiedziała, że pośród kilkudziesięciu badanych przypadków gwałtów, za którymi stali rosyjscy żołnierze, niektóre z nich dotyczyły mężczyzn i chłopców.

Otrzymałam doniesienia, jeszcze niezweryfikowane… o przypadkach przemocy seksualnej wobec mężczyzn i chłopców na Ukrainie

– mówiła podczas konferencji Pramila Patten.

Przedstawiciel ONZ uważa, że stosowana przez Rosjan przemoc seksualna to typowa, tania broń. Broń, która „nic nie kosztuje, a rujnuje całe rodziny i społeczności”.

Apel urzędniczki ONZ

Specjalna przedstawiciel ONZ ds. przemocy seksualnej zauważyła, że dotychczasowe dochodzenia są jedynie „wierzchołkiem góry lodowej”. Większość pokrzywdzonych wciąż nie zgłosiła wydarzeń, które je spotkały. Patten zachęca tym samym wszystkie ofiary do zgłaszania przypadków przemocy seksualnej i wzywa społeczność międzynarodową do wyśledzenia sprawców i pociągnięcia ich do odpowiedzialności.

Prokurator generalny Ukrainy, Irina Wenediktowa, podała w środę, że zakończył się pierwszy etap śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych w podmiejskim mieście Irpieniu.

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij