×

Ksiądz zgwałcił 22 kobiety. Nawet gdy miał 83 lata, nie potrafił się powstrzymać

Problem przestępstw seksualnych w Kościele dotyka nie tylko Polski. Renato Poblete, słynny jezuita z Chile, zgwałcił kilkadziesiąt kobiet. Ofiary zdecydowały się przerwać milczenie dopiero po dziewięciu latach od jego śmierci. Najpierw swoją wstrząsającą historię opowiedziała jedna, później na odwagę zdobyły się kolejne kobiety.

Jezuita uwielbiany przez wszystkich

Wszyscy byli przekonani, że ksiądz Renato Poblete jest ucieleśnieniem wszelkich cnót. Za życia był wielokrotnie odznaczany za swoją działalność dobroczynną. Natomiast po jego śmierci, prezydent Chile mówiąc o nim, porównywał go do świętego.

Jednak w kwietniu tego roku okazało się, że ksiądz Renato Poblete skrywał swoją drugą twarz. Dla kilkudziesięciu kobiet był potworem, a nie świętym. Pierwsza z nich zdecydowała się opowiedzieć swoją historię w kwietniu tego roku.

Twitter

Ofiara zdecydowała się przerwać milczenie

Dziś 53-letnia Marcela Aranda, wykładowczyni teologi na jednym z uniwersytetów, ujawniła, że w młodości była wykorzystywana przez Poblete:

Molestował mnie w brutalny sposób. Zabierał mnie do innych mężczyzn, swoich przyjaciół, a on patrzył, gdy ci po kolei bili mnie i gwałcili

Wszystko zaczęło się, kiedy była 19-latką i trwało 8 lat. W latach 1985 a 1993 miała trzykrotnie zajść z duchownym w ciążę, a za każdym razem była przez niego zmuszona do aborcji. Milczała przez tyle lat, ponieważ Poblete groził, że zniszczy ją, jeśli cokolwiek komuś powie.

Twitter

Zgwałcił 22 kobiety

Po telewizyjnym wywiadzie Marceli Arandy, na odwagę zdobyły się także inne kobiety. Sprawą zajęło się między innymi chilijskie Towarzystwo Jezusowe, czyli zgromadzenie do którego należał ksiądz-gwałciciel. W ujawnionym przez Jezuitów raporcie jest mowa o 22 przestępstwach na tle seksualnym, z czego cztery przypadki dotyczą niepełnoletnich. Do napaści dochodziło między rokiem 1960 a 2008 – po raz ostatni ksiądz zgwałcił mając 83 lata. Wszystkie zeznania zostały uznane za wiarygodne, a Towarzystwo Jezusowe przeprosiło za czyny Renato Poblete.

Może Cię zainteresować

zamknij