×

Grupa krwi warunkuje podatność na koronawirusa? Zaskakujące wyniki badań

Chińscy naukowcy zbadali grupę krwi ponad 2 tysięcy pacjentów, u których wykryto koronawirusa. Następnie porównali zestawili procentową liczbę chorych z daną grupą krwi z odsetkiem całej populacji. Wyniki są zaskakujące.

Trendy związane z grupą krwi

Na temat koronawirusa krąży wiele sprawdzonych i niesprawdzonych informacji, spośród których wiele przypomina wróżenie z fusów. Najnowszym pomysłem jest uzależnianie swojego stanu zdrowia i podatności na koronawirusa od grupy krwi.

Jak przekonaliśmy się w minionych latach, grupie krwi bywają przypisywane różne właściwości. Zdaniem niektórych powinna ona wpływać na przykład na sposób naszego odżywiania. Zresztą „dieta zgodna z grupą krwi” nadal cieszy się sporą popularnością. Powszechne jest też przekonanie, że od grupy krwi zależy, jak często gryzą nas komary.

Ostatnio z Chin nadciągnął pomysł, by w zależności od grupy krwi obawiać się zarażenia koronawirusem bardzo, średnio, czy prawie wcale.

Koronawirus a grupa krwi

Chińscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy grupa krwi ma związek z podatnością na koronawirusa. Badania przeprowadzono na próbkach krwi ponad 2 tysięcy pacjentów z Wuhan i Shenzhen, u których wykryto koronawirusa. Potem porównano odsetek chorych z konkretną grupą krwi z odsetkiem całej populacji.

Badania wykazały, że wśród zrażonych przeważały osoby z grupą krwi A. Pacjenci z tą grupą krwi przechodzili też COVID-19 ciężej niż pozostali. Jak udało się ustalić, najmniej podatne na zarażenie koronawirusem są osoby z grupą krwi O.

Wyniki badań opublikował „South China Morning Post” i serwis Medrxiv.org. Chińscy badacze liczą, że ta wiedza przyda się do ograniczenia pandemii koronawirusa, chociaż na razie nie bardzo wiedzą, w jaki sposób.

 

Źródła: warszawawpigulce.pl, www.rmf24.pl

Może Cię zainteresować

zamknij