×

Groźne powikłanie u większości ozdrowieńców? Może dotyczyć nawet 10 mln osób

Groźne powikłanie u większości ozdrowieńców? Jak wynika z najnowszych badań, problem może być większy, niż się początkowo wydawało. Według ostrożnych szacunków naukowców, może dotyczyć nawet… 10 mln osób na całym świecie!

Koronawirus na świecie

Cały świat boryka się z koronawirusem już od początku 2020 roku. Dane przerażają. Liczba wszystkich zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 25 mln. Zmarło 857 tys. osób.

Najwięcej zakażeń na świecie – ponad 6 milionów – stwierdzono w Stanach Zjednoczonych. Tam z powodu COVID-19 zmarło 184 tys. osób. Poza USA najgorzej jest w Brazylii, gdzie władze długo bagatelizowały problem. Do początku września w kraju odnotowano ponad 3,9 mln zakażeń. Zmarło 122 tys. osób.

Przerażające statystyki dotyczą także Indii, Meksyku, Peru czy Rosji.

Groźne powikłanie u większości ozdrowieńców?

Od wielu miesięcy naukowcy na całym świecie próbują zgłębić wiedzę na temat SARS-CoV-2. Wiemy coraz więcej, jednak nadal zbyt mało, żeby skutecznie pokonać wroga. Niektóre informacje, przekazywane przez badaczy, przerażają.

Nie chcemy wywoływać dodatkowego niepokoju, ale raczej zachęcać innych badaczy do dokładnego zbadania istniejących i prospektywnego zebrania nowych danych w innych populacjach, aby potwierdzić lub obalić te ustalenia

— twierdzą autorzy raportu opublikowanego w JAMA Cardiology.

A chodzi o najnowsze badanie rezonansem magnetycznym, któremu poddano 100 ozdrowieńców, średnio 70 dni po wykryciu u nich zakażenia koronawirusem. Jak wynika z informacji przekazanych w JAMA Cardiology, aż 78% badanych miało zmiany w sercu wskazujące na przebyte zapalenie mięśnia sercowego, a 60% wykazywało czynne zapalenie mięśnia sercowego.

Dodatkowo martwi fakt, że nie chodzi o pacjentów, którzy przebywali na oddziałach intensywnej terapii, lecz w większości (aż 67%) tych, którzy do zdrowia wracali w domowej kwarantannie. Do tych informacji dotarło Radio ZET.

Miesiące po rozpoznaniu COVID-19 istnieje możliwość wystąpienia dysfunkcji lewej komory i stanu zapalnego, które są wystarczające, aby stanowić ognisko nowo powstałej niewydolności serca i innych powikłań sercowo-naczyniowych

— ostrzegają badacze.

Natomiast dr Ifeanyi M Nsofor, dyrektor ds. polityki i rzecznik Nigeria Helth Watch, w rozmowie z Channel News Asia, dodaje:

Biorąc pod uwagę liczbę ozdrowieńców na świecie, problem ten może dotyczyć nawet… 10 mln osób.

Już wcześniej eksperci podkreślali, że nawet bezobjawowe przechodzenie koronawirusa nie wyklucza wystąpienia groźnych powikłań. Podczas badań wśród ozdrowieńców wykrywano zmiany w płucach czy w sercu. Problem polega na tym, że musi upłynąć dużo czasu, nim badacze poznają skalę problemu.

Zapalenie mięśnia sercowego — objawy

Zapalenie mięśnia sercowego to groźne powikłanie, które występuje również po grypie. W przebiegu choroby stan zapalny obejmuje komórki mięśnia sercowego, tkankę śródmiąższową i naczynia serca. ZMS może prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego i niewydolności krążenia, a w konsekwencji do śmierci.

Jak rozpoznać ZMS? Do objawów należą:

  • kołatanie serca
  • duszność
  • obrzęk nóg
  • poczucie przewlekłego zmęczenia
  • kłujący ból w klatce piersiowej

Objawy te mogą, ale w łagodnej postaci choroby nie muszą występować.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować