×

Groźne pająki atakują w Polsce. Pogryzione dziecko trafiło do szpitala

Lubicie pająki? Chyba niewiele osób odpowie na to pytanie twierdząco. Ale zmiany klimatyczne i ciepłe zimy sprawiły, że musimy zaakceptować coraz więcej niechcianych lokatorów. Groźne pająki atakują w Polsce. Do szpitala trafiło ukąszone dziecko!

Groźne pająki atakują w Polsce

Na dobre zadomowiły się na zachodzie kraju, coraz częściej pojawiają się również niepokojące doniesienia ze wschodnich krańców Polski. Chodzi o nieproszonych „gości”, którzy w związku ze zmianami klimatycznymi występują w naszym kraju coraz częściej. Bo one lubią ciepło, kryją się w nieskoszonych zaroślach i atakują owady. Ludzi również, jeśli uznają, że ich życie jest zagrożone. Najbardziej agresywne są samice, które bronią młodych. Warto wspomnieć, że samice są większe od samców.

Dotkliwie przekonała się o tym pani Agnieszka, mieszkanka Wrocławia. Kobieta jest alergiczką, a w sierpniu tego roku miała bliskie spotkanie z niebezpiecznym pająkiem…

Około 1 w nocy obudził mnie silny ból. Z początku myślałam, że to skurcz, ale na wszelki wypadek poszłam do łazienki, aby sprawdzić, czy nic mnie nie ugryzło. Na skórze nie było żadnego śladu. Po powrocie do sypialni podniosłam jednak kołdrę i okazało się, że na pościeli siedzi pająk. Mojemu partnerowi udało się ustalić, że mamy do czynienia z kolczakiem zbrojnym

– opisywała kobieta w rozmowie z „Gazetą Wrocławską”.

Inną groźną sytuację opisała w mediach społecznościowych radna Chrząstawy (również z Dolnego Śląska).

Proszę obserwujcie swoje domy, a w szczególności pokoje dzieci. Nam przydarzyła się taka sytuacja. Dziecko zostało pogryzione. Jesteśmy w szpitalu

– napisała radna, a do postu dodała zdjęcie, na którym widać zaczerwienioną rękę dziecka z wyraźnymi śladami ugryzienia.

Jak rozpoznać objawy ukąszenia?

Kolczaki zbrojne, to pająki o czerwono-brązowe głowotułowiu, żółtawym (do zielonego) odwłoku i długich brązowo-żółtawych nogach. Przez środek odwłoka biegnie ciemniejszy, ciemnobrązowy pas.

Kolczak zbrojny, choć niewielki (kolczaki mogą mieć do 15 mm długości) należy do jednego z najbardziej jadowitych pająków w Polsce. Choć jad kolczaka zbrojnego nie zagraża życiu człowieka, to może wywoływać silne objawy zatrucia, które mogą się utrzymać nawet do dwóch tygodni. Do tych objawów zaliczamy:

  • osłabienie
  • dreszcze
  • wymioty
  • ból głowy
  • nudności
  • stan zapalny

Warto też dodać, że kolczak zbrojny kąsa bardzo boleśnie. Jeśli po ukąszeniu towarzyszy nam dotkliwy ból i pojawią się niepokojące objawy, lepiej udać się do lekarza. Szczególnie, jeśli wiemy, że mamy alergię na jad.

Mieszkańcy Wrocławia przeżywali inwazję kolczaków zbrojnych w 2020 roku. Niestety o pająkach znowu jest głośno. Coraz częściej pojawiają się także w bardziej wysuniętych na wschód częściach kraju. Jeśli wolimy, by te pająki trzymały się jednak daleko od naszych domów, warto rozważyć założenie na wiosnę moskitier.

Fotografie: Wikipedia (miniatura wpisu), Twitter
zamknij