×

Grozi nam III wojna światowa przez pandemię? Brytyjski generał ostrzega!

Pandemia koronawirusa zmieniła cały świat i wywołała duże napięcia w społeczeństwach. Światowa gospodarka w tak złym stanie nie była od lat. Czy przez sytuację wywołaną pandemią grozi nam III wojna światowa? O ryzyku mówi brytyjski generał Nick Carter.

Chiny zwycięzcą w pandemii?

Czy jest ktoś, kto zyskał na obecnej sytuacji epidemicznej? Opublikowane w październiku dane z Chin pokazują, że nastąpiło ożywienie w chińskiej gospodarce.

Po pierwsze skutecznie kontrolują rozwój epidemii, przez co jej wpływ na gospodarkę został radykalnie ograniczony. Po drugie dzięki strukturze gospodarki korzystają z tego, że ludzie w pandemii konsumują towary, a nie usługi

– oceniają ekonomiści.

Od początku roku chińskie PKB wzrosło o 0,7 proc. – gdy wiele krajów pogrąża się w kryzysie, Chińczycy szybko odrabiają straty.

Czy grozi nam III wojna światowa
Twitter

Napięcie na linii USA – Chiny

Po ostrych wypowiedziach amerykańskich władz na temat roli, jaką odegrały Chiny w wywołaniu pandemii koronawirusa, wzrosło napięcie na linii USA-Chiny. Przypomnijmy – Donald Trump otwarcie obwiniał Chińczyków i zarzucał im opieszałość oraz zakłamywanie rzeczywistości. „Świat płaci bardzo wysoką cenę za to, co zrobili” – podkreślał. Uparcie nazywał też koronawirusa SARS-CoV-2 „chińskim wirusem”.

Po tak mocnych wypowiedziach nadeszła kolej na odpowiedź Chińczyków. W dokumencie sporządzonym przez Chiński Instytut Współczesnych Stosunków Międzynarodowych (CICIR) podległym ministerstwu bezpieczeństwa państwowego, pojawił się niepokojący przekaz. Z raportu wynika, że konflikt zbrojny ze Stanami Zjednoczonymi jest realnym scenariuszem. Chińczycy uważają, że Amerykanie chcą wywołać antychińskie nastroje i osłabić tym samym Państwo Środka.

Grozi nam III wojna światowa?

O realnym zagrożeniu mówi również szef sztabu generalnego armii Wielkiej Brytanii Nick Carter. W wywiadzie dla Sky News generał Carter podkreślił, że dewastacja gospodarcza, do której przyczyna się pandemia, wywołała konflikty regionalne. Podobne scenariusze znamy już z historii.

Czy grozi nam III wojna światowa
Twitter

Musimy pamiętać, że historia może nie tyle się powtórzy, ale ma swój rytm

– podkreślił generał Carter.

Czy grozi nam III wojna światowa? Zdaniem Cartera, musimy być świadomi ryzyka, które niesie ze sobą pandemia. Konflikty regionalne mogą doprowadzić do eskalacji napięć.

Obecnie wszyscy skupiają się na walce z koronawirusem i gospodarczymi skutkami pandemii. Ale jak będzie wyglądał świat „po” koronawirusie?

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij