×

Tak wygląda grób Pawła Adamowicza. Mimo uroczystego pogrzebu, nikt się tego nie spodziewał

Za kilka dni minie rok od ceremonii pogrzebowej Pawła Adamowicza, która była transmitowana przez największe polskie media. Uroczystość miała miejsce w Gdańsku w Bazylice Mariackiej. To właśnie tam złożona została urna z prochami zmarłego.

Śmierć prezydenta Gdańska

19 stycznia wypada pierwsza rocznica pogrzebu Pawła Adamowicza. Ceremonia odbyła się 6 dni po ataku nożownika na polityka, do którego doszło w trakcie 27. gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent Gdańska został raniony długim nożem desantowym.

Otrzymał ciosy w okolicę brzucha i serca. Rany zostały zadane od dołu do góry, z pominięciem żeber, tak aby uszkodzić jak najwięcej organów wewnętrznych. Pomimo, długiej walki lekarzy podczas pięciogodzinnej operacji i przetoczenia ponad 20 litrów krwi, Adamowicz zmarł w wieku 54 lat. 

[wp_quiz id=”1292″]

Pogrzeb z honorami

Urnę z prochami Adamowicza umieszczono w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Grób prezydenta jest został umiejscowiony w ścianie kaplicy św. Marcina. Pod urną znajduje się czarna płyta ze złotą inskrypcją: „Paweł Adamowicz 1965-2019 Prezydent Gdańska 1998-2019”.

Decyzja o pochówku Pawła Adamowicza w kościele została wydana przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. W trakcie ceremonii pogrzebowej duchowny wyjawił, jakie były motywy wyboru tego miejsca:

Niech jego ostatniej drodze towarzyszy nasza modlitwa do Matki Miłosierdzia. Tak wiele było modlitwy w ostatnich dniach, niech dalej trwa. Bogaty plon życia śp. Pawła Adamowicza stał u źródeł mojej decyzji o złożeniu prochów w tej świątyni nazywanej koroną Gdańska.

Jak wygląda grób Pawła Adamowicza?

Po roku od śmierci gdańskiego prezydenta, miejsce jego pochówku nadal pozostaje zadbane. Bez przerwy pojawiają się tutaj nowe kwiaty i znicze. W dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada złożono przy nim wieniec z biało-czerwoną wstęgą. Po obu stronach nagrobka znajdują się dwie flagi – Polski i Gdańska. Adamowicz był prezydentem miasta przez 21 lat.

Pełen przepychu nagrobek

W czerwcu przy grobie Adamowicza nastąpiła zmiana warty w wykonaniu wojskowych przebranych w stroje z XVIII wieku. Reakcja internautów była natychmiastowa.

Protestowali nie tylko przeciwko żołnierzom wydającym komendy w języku niemieckim, ale również przeciw przesadnemu czczeniu osoby Pawła Adamowicza, który miał na swoim koncie wiele kontrowersyjnych działań. Między innymi zamieszanie w aferę Amber Gold, odmowę dekomunizacji nazw gdańskich ulic czy sprzedaż Niemcom Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, z której czerpał prywatne dochody.

Czy zasłużył na pełen przepychu nagrobek? Zdania są podzielone

Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować