×

Grób Pański jak szpital. Oryginalny pomysł jednej z wrocławskich parafii

Grób Pański jak szpital! Są osoby, które uważają to za kontrowersyjny pomysł lub obrażający mękę pańską. Pomysłodawca przekonuje, że ma wymiar duchowy.

Grób Pański jak szpital

Wystawianie Grobu Pańskiego jest tradycją w kościołach od wielu lat. Zważywszy na obecną sytuację parafia pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu przygotowała oryginalną wersję grobu. Stylizowany jest na salę szpitalną, a na pokrwawionym łóżku spoczywa sam Jezus Chrystus, a Maryja oraz św. Jan Apostoł czuwają nad nim.

Wśród komentujących zdjęcie znalazły się osoby, które uważają to za świętokradztwo. Jednakże pomysłodawca ks. Arkadiusz Krzeszowiec w rozmowie z TVN przekonuje, że ma to wymiar symboliczny, gdyż Chrystus utożsamia się z tymi, którzy cierpią:

Rozważając Ewangelię, doszliśmy do wniosku, że pan Jezus utożsamia się z tymi, którzy cierpią. Dzisiaj jest tam, gdzie pacjenci, gdzie lekarze i pielęgniarki. Bóg jest z nimi. Chodzi o to, aby śmierć Jezusa doświadczać jako coś teraźniejszego.

Wczoraj mieliśmy adorację całą noc. Parafianie przychodzili regularnie po pięć osób. Wszyscy byli zadowoleni, nikt się nie oburzał. To jest mocno na czasie, nasz post na Facebooku rozszedł się z prędkością światła. Ludzie wrzucali go jako załącznik do życzeń.

To nie jedyna taka parafia

Na podobną, lecz nie aż tak poważną symbolikę zdecydowała się także parafia rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu. Na krzyżu zawieszono napis „COVID-19”, a na kamieniu, który zasłaniał grób pański „kwarantanna”, a nad instalacją ustawiono baner z napisem „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Pomimo, że wierni nie mogą licznie przybyć na nabożeństwa, duchowni przekonują, że nie oznacza to zamknięcie się na wiarę. Dlatego księża robią, ile tylko mogą dla swoich parafian. Parafia w Czempiniu może pochwalić się vlogami nagrywanymi przez Ks. Filipa Kodura w ramach „Słowo do Życia”. Nagrania trafiają stronę na Facebooku oraz kanał na YouTube, a ksiądz w ich ramach rozważa Pismo Święte.

Co sądzicie o takiej symbolice?

Źródła: tvn24.pl, www.facebook.com, gazetawroclawska.pl, wroclaw.naszemiasto.pl, www.facebook.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować