Gotujesz w taki sposób jajka? To może być duży błąd

  Podczas gotowania jajek warto pamiętać o jednej rzeczy
  Podczas gotowania jajek warto pamiętać o jednej rzeczy
  Źródło zdjęć: © Adobe Stock | buraratn

  02.03.2024 13:46

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Mogłoby się wydawać, że gotowanie jajek jest rzeczą najprostszą z możliwych. Większość z nas wie, ile czasu poświęcić, aby uzyskać jajka "na miękko" lub "na twardo". Jak się jednak okazuje, istnieje popularny błąd, który sprawia, że jajka tracą swoje wartości odżywcze.

  Jedni preferują jajka "na twardo", inni "na miękko", a jeszcze innych ludzi inspirują one do tworzenia past na kanapki. Bez wątpienia w wielu gospodarstwach domowych jajka stanowią podstawowy element w kulinarnych przygotowaniach. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem cieszą nie tylko bogactwem smaku, ale są również źródłem cennych składników odżywczych.

  Jaka w diecie są kluczowym dostawcą pełnowartościowych białek. Oprócz tego zawierają szereg minerałów: wapń, potas, cynk, selen oraz magnez, a także witaminy, w tym witaminę A, E, D, K oraz witaminy z grupy B. Zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają utrzymać odpowiedni poziom dobrego cholesterolu, zaś żółtko bogate w luteinę pozytywnie wpływa na zdrowie oczu.

  Błąd podczas gotowania jajek

  Osoby, które uwielbiają jajka "na miękko" doskonale zdają sobie sprawę, że kluczową kwestią jest przestrzeganie ściśle określonego czasu gotowania. Natomiast przyrządzenia jajek "na twardo" może wydawać się bardziej bezproblemowe, ale to w tym przypadku wiele osób popełnia podstawowy błąd.

  Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

  Warto wiedzieć, że długie gotowanie jajek "na twardo" jest niewskazane. Nie tylko tracą one przez to na swoich walorach estetycznych i smakowych, ale przede wszystkim obniża się poziom wcześniej wymienionych składników odżywczych. Warto więc pamiętać, by proces gotowania jajek nie trwał dłużej niż 10 minut.

  Jak sprawdzić świeżość jajka w sklepie?

  Aby napawać się doskonałym smakiem i korzystać z dobrych dla nas właściwości jajek, należy dokładnie selekcjonować je podczas zakupu oraz sprawdzać, czy nie nabywamy przypadkiem tzw. zbuki, czyli jajka zepsute.

  Skuteczną metodą na testowanie świeżości jajka jest potrząsanie nim przy uchu. Świeże jajko nie wydaje z siebie żadnych dźwięków, zaś zbuk charakteryzuje się "chlupoczącym" dźwiękiem. Można również skorzystać ze smartfona i prześwietlić jajko załączoną latarką. Jeśli światło przejdzie przez skorupkę, jajko jest zdrowe. Natomiast jeśli światło nie przejdzie, prawdopodobnie mamy do czynienia ze zbukiem.

  © Materiały WP

  Dołącz do grupy FB - #Samodbałość. Tutaj będziemy dzielić się na bieżąco informacjami o nowinkach, wywiadach i różnych historiach. Zapraszamy do naszego grona oraz do zaproszenia przyjaciół. Czekamy na Was!

  Masz ciekawą informację, zdjęcie czy materiał wideo? Prześlij je do nas przez dziejesie.wp.pl

  Źródło artykułu:WP Kobieta
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także