×

Górnik został milionerem. Znalezisko niebywałego minerału odmieniło jego życie

Górnik został milionerem! O takim znalezisku z pewnością marzy nie jeden człowiek. Mężczyzna w czasie pracy natknął się na ogromną bryłę minerału, którego wartość przekracza najśmielsze oczekiwania. W ciągu jednego dnia jego życie diametralnie się zmieniło.

Górnik został milionerem

Pochodzący z Tanzanii, 52-letni Saniniu Laizer stał się multimilionerem po tym, jak natrafił na okazałą bryłę tanzanitu. Wkrótce okazało się, że jest to największy w historii tanzanit, którego wartość rynkowa wręcz nie mieści się w głowie.

Znalazca minerału otrzymał już od rządu czek opiewający na 7,74 miliarda szylingów tanzańskich, czyli około 12 850 307 złotych. Mężczyzna natrafił na minerały wielkości przedramienia w kopalni tanzanitu mieszczącej się na północy kraju. Jest to jedyne miejscu na świecie, w którym występują takie okazy.

Po zważeniu okazało się, że jeden z minerałów waży 9,27 kg, a drugi 5,1 kg. Górnik milioner zapytany przez media o to, na co przeznaczy pieniądze ze sprzedaży tanzanitu odparł, że zorganizuje imprezę, a część sumy zasili budowę centrum handlowego i szkoły w okolicy. Mężczyzna miał także powiedzieć, że:

Chcę zbudować szkołę w pobliżu mojego domu. Mieszka tu wielu biednych ludzi, których nie stać na wysłanie dzieci do szkoły.

Saniniu Laizer ma ponad 30 dzieci i aż cztery żony. Świeżo upieczony milioner zapewnia, że bogactwo go nie zmieni. Zamierzać w dalszym ciągu zajmować się tym, co dotychczas, czyli prowadzeniem poszukiwań tanzanitów. Saniniu posiada rządową licencję na poszukiwanie tych minerałów.

Bogactwo kraju

W zeszłym roku w Tanzanii powstały miejsca, w których górnicy mają możliwość prowadzenia handlu wydobytymi przez siebie klejnotami oraz minerałami. Tanzanit znajduje wykorzystanie do wyrobu rozmaitych typów biżuterii. Ze względu na bardzo rzadkie występowanie i atrakcyjny wygląd kryształów jest wyjątkowo cenny.

W 2017 roku prezydent Tanzanii, Magufuli nakazał zbudowanie 24-kilometrowej ściany wokół miejsca wydobycia zwanego Mererani w Manyara. Przyjmuje się, że jest to jedyne na świecie miejsce występowania tanzanitu. Zaledwie rok później rząd ogłosił znaczący wzrost przychodów w sektorze wydobywczym.

Nazwa minerału pochodzi od nazwy kraju i została wprowadzona przez firmę jubilerską Tiffany z Nowego Jorku<. Kamień zyskał popularność na świecie głównie dzięki biżuterii noszonej przez Elizabeth Taylor.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować