×

Godziny otwarcia lokali wyborczych nie wszędzie będą takie same. Dlaczego?

Godziny otwarcia lokali wyborczych 28 czerwca, dniu pierwszej tury wyborów prezydenckich zostały wyznaczone na 7-21. Są jednak wyjątki. Niektóre Komisje Wyborcze rozpoczną pracę nieco później. Dlaczego?

Wybory prezydenckie 2020

Po trwających kilka tygodni przepychankach, wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020 roku, czyli półtora miesiąca po wymarzonym przez Jarosława Kaczyńskiego terminie 10 maja. Różnica między wyborami, które odbędą się za dwa dni, a tymi, które miały odbyć się w maju, polega też na metodzie głosowania. W wyborach prezydenckich 28 czerwca można głosować zarówno korespondencyjnie, po wcześniejszym zgłoszeniu tego zamiaru, jak i w lokalu wyborczym.

Minister zdrowia uspokaja, że będzie to całkowicie bezpieczne pod warunkiem zachowania kilku prostych zasad. Warto zawczasu sprawdzić, gdzie został wyznaczony lokal wyborczy dla naszego adresu zamieszkania i w jakich godzinach będzie otwarty.

Zasadniczo Komisje Wyborcze zaczynają pracę o 7 rano, a kończą o 21. Są jednak wyjątki. Jakie i dlaczego?

wybory parlamentarne

Godziny otwarcia lokali wyborczych

Do miejsc, gdzie Komisje Wyborcze rozpoczną wydawanie kart do głosowania ciut później należą między innymi szpitale i Domy Pomocy Społecznej, ze względu na tryb codziennego funkcjonowania tych placówek.

Dla przykładu: Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1132 z siedzibą w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie zostanie otwarta nie o 7:00, lecz o 8:00, czyli będzie pracować o godzinę krócej niż inne. Taką decyzję podjęła odnośna Obwodowa Komisja Wyborcza.

Jak można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu:

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1132 w Praga-Południe zarządza późniejsze rozpoczęcie głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r. Głosowanie rozpocznie się o godzinie 8:00.

W Szczecinie pacjenci szpitala „Zdroje”, w którym ustanowiono Komisję Wyborczą 196 będą głosować od 9:00. Informację tę potwierdza rzeczniczka placówki:

Pacjenci hospitalizowani tego dnia w szpitalu, osoby przebywające w nim jako opiekunowie dzieci oraz personel, który wcześniej wyrazi taką wolę, będą mogli oddawać swe głosy w siedzibie komisji w pawilonie nr 7 w niedzielę od godziny 9:00.

Źródła: www.se.pl, www.radiozet.pl, www.popularne.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij