×

Godzina policyjna w noc sylwestrową. Czy będzie można wyprowadzić psa?

Godzina policyjna w noc sylwestrową ma obowiązywać od godz.19 ostatniego dnia roku do godz. 6 rano 1 stycznia 2021 roku. Obecnie trwają konsultacje, czy psie pęcherze wytrzymają tak długo.

Nowe, surowsze obostrzenia

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu w noc sylwestrową godziny policyjnej obowiązującej od 19.00 w dniu 31 grudnia do 6.00 następnego dnia, czyli w Nowy Rok.

Jak wyjaśnił szef resortu zdrowia, celem jest pozbawienie Polaków możliwości uczestniczenia w imprezach sylwestrowych, w tym domówkach, w czym rząd upatruje szansy na uniknięcie trzeciej fali pandemii koronawirusa. Jak ogłosił w czwartek minister Niedzielski:

Zbliża się sylwester – chcemy wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczania się. Obowiązywać będzie od godziny 19:00 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia.

Dopytywany przez dziennikarzy, jak ma wyglądać w praktyce egzekwowanie tego pomysłu, wyjaśnił, że za naruszenie godziny policyjnej będą nakładane wysokie mandaty, podobnie jak miało to miejsce podczas wiosennego tak zwanego twardego lockdownu. Minister dodał, że miejsce zamieszkania będzie można opuścić tylko w ściśle określonych przypadkach:

Uzasadnione są wyłącznie wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, wyjście w innym celu na przykład zawodowym.

Godzina policyjna w noc sylwestrową

To wyjaśnienie okazało się niewystarczające. Właściciele psów chcieliby na przykład ustalić, czy wyprowadzenie czworonoga na spacer, żeby się załatwił, grozi mandatem, czy nie.

Justyna Maletka z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia poinformowała, że w kwestii doprecyzowania przepisów zostaną przeprowadzone konsultacje publiczne. Z tego można wywnioskować, że resort zdrowia nie jest w stanie sam podjąć decyzji, czy psie pęcherze wytrzymają od godz. 19 wieczorem do 6 rano następnego dnia i żeby to ustalić, w sprawie psów musi się zebrać specjalne konsylium.

Chociaż każdy, kto ma, lub kiedykolwiek miał psa, od razu odpowie, że 11 godzin bez załatwiania się jest tożsame z męczeniem zwierzaka, to Ministerstwo Zdrowia jest zdeterminowane przeprowadzić w tej kwestii szeroko zakrojone konsultacje. Przynajmniej tak zapewnia pracownica biura komunikacji resortu w rozmowie z Polsat News:

W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że trwają prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów, które zacznie obowiązywać od 28 grudnia br. Po zakończeniu prac nad ww. projekt, zostanie on przekazany do konsultacji publicznych.

Miejmy nadzieję, że nie zajmie to zbyt wiele czasu. Polskie psy w napięciu czekają na decyzję.

Źródła: www.polsatnews.pl, www.popularne.pl
Fotografie: pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować