×

Głodowa stawka na żywienie w polskich szpitalach. Inflacja pogrąża placówki

Głodowa stawka na żywienie w polskich szpitalach jest tematem poruszanym od lat, a o żywieniu w polskich placówkach krążą już legendy. Nic dziwnego, skoro na dzienne wyżywienie pacjenta ochrona zdrowia przeznacza średnio 6-7 zł. Powiedzieć, że to stawka głodowa, to zdecydowanie za mało. Niestety, jeśli nic się pod tym względem nie zmieni, będzie jeszcze gorzej, a to za sprawą szalejącej inflacji. Szpitale coraz bardziej muszą oszczędzać na jedzeniu, co może bardzo negatywnie odbić się na powrocie do zdrowia pacjentów. Nie zapominajmy o tym, że odpowiednie żywienie jest w tym kontekście niezwykle istotne.

Wprowadzanie oszczędności i zmian jakościowych w żywieniu szpitalnym może być dla pacjentów ogromnym ryzykiem zdrowotnym, dieta w szpitalu pełni bowiem funkcję wspomagającą proces leczenia

– ostrzega Polskie Towarzystwo Dietetyki.

Szalejąca inflacja

Miniony rok zapisał się w historii gospodarczej Polski jako rok rekordowego wzrostu inflacji. Główny Urząd Statystyczny podał, że wskaźnik ten wyniósł 8,6% w ujęciu rok do roku, choć w wielu przypadkach wzrost ten był zdecydowanie wyższy. Tyczy się to przede wszystkim żywności, która drożeje w szalejącym tempie.

Drożyzna pogrąża placówki

Drożyzna pogrąża m.in. szpitale, w których żywienie już wcześniej w niektórych przypadkach wołało o pomstę do nieba. W sieci krąży bowiem pełno zdjęć posiłków, jakie otrzymywali schorowani pacjenci czy kobiety, które właśnie urodziły dziecko.

Posiłków, które było dalekie lub bardzo dalekie od pełnowartościowych dań nie mówiąc już o tym, że od jakości żywienia zależy jak szybko pacjent będzie wracał do sił i zdrowia.

Głodowa stawka na żywienie w polskich szpitalach

Żywienie pacjentów finansowane jest w ramach kontraktów z NFZ. Dzienną stawkę ustala kierownik podmiotu leczniczego. Problem w tym, że >koszty leczenia i świadczeń towarzyszących jest bardzo często wyższy niż wartość kontraktu.

Ograniczenie kosztów w takim przypadku jest więc konieczne, co prowadzi do ograniczenia kosztów wyżywienia.

Dziś stawka żywieniowa na pacjenta w polskich szpitalu wynosi 10 zł, choć w rzeczywistości waha się w granicach 6-7 zł… dziennie! Nie wierzysz? W 2020 roku Sieć Obywatelka Watchdog Polska zebrała dane z ponad 500 placówek szpitalnych w całym kraju.

Na postawie zgromadzonych informacji wyciągnięto średnią, z której wynikało, że na dzienne wyżywienie jednego pacjenta przeznacza się właśnie około 7 złotych.

Inflacja rośnie, a stawki żywieniowe stoją w miejscu. Przygotowanie dziś pełnowartościowego posiłku za taką kwotę przy obecnych cenach jest nierealne. Tymczasem wciąż jest brak jakichkolwiek norm w tym zakresie, w związku z czym posiłki są przygotowywane z bardzo niskiej jakości składników o niewłaściwych wartościach odżywczych.

Głodowa stawka na żywienie w polskich szpitalach. Zdaniem dietetyków stawki żywieniowe należy niezwłocznie podnieść do kwoty nie mniejszej niż 25 złotych

Dietetycy nie mają wątpliwości, że dopiero za kwotę nie mniejszą niż 25 złotych/osobę dziennie szpitale będą w stanie serwować swoim pacjentom pełnowartościowe posiłki (nijak ma się do tego kwota 7 złotych). To z kolei przełoży się na skrócenie okresu rekonwalescencji i pobytu w szpitalu. Szybciej zwolnią się tym samym miejsca dla innych potrzebujących.

Źródła: zywienie.medonet.pl, www.facebook.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), www.facebook.com

Może Cię zainteresować