×

GIS wycofuje sezamki! Wykryto w nich bardzo szkodliwą dla zdrowia substancję

GIS wycofuje sezamki! Wykryto w nich substancję szkodliwą dla zdrowia dzieci i dorosłych, której nie wolno dodawać do żywności wprowadzanej na rynek w Unii Europejskiej. Nie jedz tej przekąski!

GIS wycofuje sezamki

To szczególny okres w roku, w którym przygotowujemy paczki mikołajkowe dla dzieci. Słodycze są w nich pozycją niemalże obowiązkową.

Tymczasem decyzją Głównego Inspektoratu Sanitarnego, firma Action Poland sp. z o.o. wycofuje jedną partię sezamków. Dlaczego?

Powodem jest wykrycie tlenku etylenu, który jest substancją szkodliwą dla zdrowia. Ponadto, jego stosowanie w żywności wprowadzanej na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone.

W komunikacie GIS czytamy, że chodzi o produkt Sesam snaps, 108 g (4 x 27 g), numer partii: 09.2021.3, o dacie minimalnej trwałości: 30/09/2021. Dystrybutorem produktu jest Kubizz B.V., a dystrybutorem w Polsce: Action Poland sp. z o.o.

Firma wycofuje produkt z obrotu i kontynuuje prowadzone przez Kubizz B.V. wycofanie produktu od konsumentów. O zagrożeniu informuje dystrybutor produktów.

Polskie dzieci zjadają najwięcej cukru w Europie?

Jeszcze kilka dekad temu o tak powszechnym dostępie do słodyczy dzieci mogły jedynie pomarzyć. Dorosłych, którzy doskonale pamiętają tamte czasy, mikołajkowe paczki, które dostają dzieci, przyprawiają o zawrót głowy. Być może właśnie dlatego tak chętnie obdarowują dzieci workami pełnymi cukierków, czekoladek, ciastek, chipsów, sezamków, paluszków i innych, smakowitych przekąsek. Smakowitych, ale czy zdrowych?

Ostrzeżenie GIS dotyczy jednego produktu, w którym wykryto tlenek etylenu. Warto jednak pamiętać, że słodycze ogółem nie są najlepszym pomysłem na prezent.

Już w ubiegłym roku lekarze alarmowali, że polskie dzieci jedzą najwięcej cukru w Europie! Małe dzieci spożywają przeciętnie kilkadziesiąt gramów czystego cukru dziennie. Jeśli do tego piją słodzone napoje, może to być nawet PÓŁ SZKLANKI czystego cukru. W dodatku przez pandemię aktywność fizyczna dzieci spadła niemal do zera.

Warto się więc zastanowić, czy św. Mikołaj powinien przynosić dziecku taki „prezent”. Na pewno sprawi on dużo radości, ale za tę samą cenę można już kupić inne produkty, z których dzieci się ucieszą, np. kredki, kolorowanki, puzzle, klocki itd.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować