×

GIS o Jerzym Ziębie i jego metodach leczenia koronawirusa. „Zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi”

GIS o Jerzym Ziębie: stanowczo podkreślamy, iż informacje te nie są poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną. Główny Inspektorat Sanitarny wraz z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, zabrali głos w sprawie najpopularniejszego znachora w Polsce, który niedawno podzielił się w sieci swoimi „metodami” na leczenie koronawirusa.

Każde z nagrań z poradami Jerzego Zięby miało (przed usunięciem) dziesiątki tysięcy wyświetleń.

Tonący nadziei się chwyta

Gdy tylko pojawia się nowe nagranie lub nowy tekst Jerzego Zięby, w komentarzach wybucha dyskusja między zwolennikami i przeciwnikami metod, które od lat próbuje szerzyć (przy okazji zarabiając duże pieniądze).

Jerzy Zięba nie jest lekarzem, a magistrem inżynierem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. To przedsiębiorca, który przedstawia się jako hipnoterapeuta i homeopata – zwolennik alternatywnych metod leczenia, o których nie mówią lekarze.

Argument, którego najczęściej używają zwolennicy Jerzego Zięby, brzmi mniej więcej tak: a cóż to komu szkodzi? Bo jeżeli ktoś wierzy w metody Zięby i je stosuje, nikomu nic do tego. A jeśli nie wierzy, to po co atakuje znachora? Przecież to indywidualna sprawa każdego, jak chce się leczyć…

Tyle że bardzo często decyzje podejmowane pod wpływem Jerzego Zięby, nie dotyczą tylko nas samych, ale i dzieci i chorych, którzy nie są w stanie sami o sobie racjonalnie decydować.

Tonący brzytwy się chwyta, a chory kurczowo chwyta się… nadziei. Szczególnie, gdy nie dają jej lekarze. Może dlatego książka Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie, w 2016 roku znalazła się w czołówce najlepiej sprzedawanych książek Empiku.

Witamina C – lek na całe zło

Jerzy Zięba od lat propaguje teorię, iż wlewy z witaminy C to metoda leczenia nowotworów. Oczywiście preparat można kupić w sklepie internetowym znachora.

Niedługo po tym, jak wybuchła epidemia koronawirusa, Zięba przedstawił również swój sposób na leczenie tej choroby. Zaskoczenia nie było. Rzekoma kuracja jest oparta głównie o… duże dawki witaminy C, a także dożylne podawanie perhydrolu, czyli 35-proc. roztworu nadtlenku wodoru. Jest to substancja o właściwościach żrących.

Nagrania zawierające podobne teorie, usunięto zarówno z Facebooka, jak i serwisu YouTube. Widocznie jednak jego teorie zostały uznane za szkodliwe.

GIS o Jerzym Ziębie

Główny Inspektor Sanitarny oraz Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, postanowili zabrać głos w sprawie leczenia koronawirusa, proponowanego przez znachora.

W wydanym oświadczeniu, odwołują się do nagrań, umieszczonych na fanpage portalu Facebook: „Ukryte Terapie – Jerzy Zięba”. Obecnie są niedostępne, ale kiedy się pojawiły, miały dużą oglądalność.

W oświadczeniu czytamy:

oświadczamy, że informacje upowszechniane na ww. stronach internetowych w związku zagrożeniem ze strony nowego koronawirusa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Stanowczo podkreślamy, iż informacje te nie są poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną.

GIS apeluje o ostrożność i zachowanie rozwagi, ponieważ informacje dostępne w Internecie mogą doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu!

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować