×

Na świat przyszedł gigantyczny noworodek! 38-letnia kobieta urodziła siłami natury

38-letnia mama siłami natury wydała na świat dziewczynę. Lekarze okrzyknęli ją „Katarzyną Wielką”, ponieważ była dwa razy większa od innych dzieci. Ile ważył gigantyczny noworodek?

Gigantyczny noworodek

Dziewczynka urodziła się w Żytomierzu na Ukrainie. Po urodzeniu ważyła 5,26 kg i mierzyła 60 cm. Mama była zdziwiona, że córka jest tak duża. Było to jej trzecie dziecko, a poprzednie urodziły się z wagą nie przekraczającą 3,5 kg.

Maryna Tyszczenko, ordynator oddziału położniczego w Żytomierzu wytłumaczyła, skąd wynika wysoka masa urodzeniowa dziewczynki:

Waga dziecka uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim od genów. Jeśli w rodzinie były duże dzieci, w przyszłości też będą się rodzić duże

Taka waga to rzadkość

Tak wysoka waga urodzeniowa nie jest częsta. Występuje ona tylko u 1% dzieci. Średnia masa dzieci, które przychodziły na świat w Polsce miały między 3250 a 3400 g, a średnia długość ich ciała to około 50 cm.

Jednak w Poznaniu, dokładnie w październiku 2019 roku, mieliśmy również niezłego konkurenta dla „Katarzyny Wielkiej”. Chłopiec ważył nawet więcej, bo aż 7,13 kg i mierzył 66 cm!

Co mówią statystyki?

Statystyki pokazują, że chłopcy są ciężsi od dziewczynek średnio o ok. 250 g. Na wagę malucha ma wpływ dieta przyszłej matki oraz ilość suplementów jakie zażywa.

Objadanie się i folgowanie sobie w ciąży może przełożyć się nie tylko na wysoką wagę malucha, ale również na jego problemy zdrowotne. Trzeba pamiętać, że dziecko dostaje wszystko to, co zje i wypije jego mama.

Źródła: parenting.pl, zycie.news
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Imgur

Polecane

Może Cię zainteresować