×

GIF wycofuje popularny lek z polskiego rynku! Większość z nas ma go w domowej apteczce

GIF wycofuje popularny lek. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku na wzdęcia w całej Polsce! Chodzi o preparat, który jest dostępny bez recepty. Decyzję podjęto na wniosek importera.

GIF wycofuje popularny lek

Chodzi o krople Espumisan, stosowane w leczeniu m.in. dokuczliwych wzdęć i uczucia ciężkości. Decyzja GIF dotyczy wycofania z obrotu jednej z serii leku Espumisan w kroplach doustnych 100 mg/ml o pojemności 30 ml. Konkretnie, seria nr 91009A z datą ważności: 28.02.2022.

Produkt produkowany jest przez niemiecką firmę Berlin-Chemie AG, a importerem równoległym wycofanego leku jest firma Forfarm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

GIF wycofuje popularny lek
Pixabay

Powodem podjęcia takiej decyzji jest wykrycie w kilku opakowaniach leku ulotek informacyjnych innego specyfiku, a mianowicie przeciwpasożytniczego Zentelu w tabletkach.

Decyzja GIF oznacza, że serię leku wycofano z obrotu w całej Polsce. Dodatkowo, w systemach komputerowych aptek, lek jest blokowany przez specjalny program informatyczny. Oznacza to, że kupienie serii kropli Espumisan jest w tej chwili niemożliwe, natomiast warto sprawdzić, czy nie trafił on już do domowej apteczki.

Czy lek może być groźny?

W opakowaniach Espumisanu wykryto ulotki opisujące działanie i dawkowanie innego leku. Krople Espumisan są powszechnie stosowane, dlatego też taki błąd może stanowić zagrożenie dla korzystających z niego osób.

Zentel, którego ulotki omyłkowo trafiły do kropel Espumisan, to z kolei lek stosowany w leczeniu chorób zakaźnych i pasożytniczych, o działaniu przeciwrobaczym, przeciwpasożytniczym i owadobójczym.

Lek Zentel można kupić w aptekach na receptę.

To kolejna alarmująca informacja po serii felernych specyfików, które mogły zagrażać zdrowiu a nawet życiu człowieka. Niedawno w jednym z suplementów diety wykryto substancje psychoaktywne.

GIS ostrzegał również przed zakupem popularnego suplementu diety, stosowanego przez mężczyzn przy problemach z erekcją.

Dla własnego bezpieczeństwa należy sprawdzić, czy nie już kupiliśmy kropli Espumisan, wycofanej przez GIF z obrotu.

Fotografie: Twitter.com, Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij