×

Swoimi genialnymi pomysłami uratowały tysiące ludzkich istnień i zrewolucjonizowały współczesny świat

Każdy zna Thomasa Edisona czy Jana Gutenberga.

Pomysłowi ludzie, którzy podarowali ludzkości wynalazki niezbędne do dalszego rozwoju. Z wielu z nich korzystamy do dziś. Często jednak zapominamy o innych geniuszach techniki, w tym o kobietach.

Warto więc wspomnieć 10 kobiet, które swoimi pomysłami zmieniły życie, a często też je ratowały.

Virginia Apgar

Virginia zajmowała się wieloma rzeczami. Reporterka, aktorka, sportsmenka, ale przede wszystkim całym sercem lekarka. W 1933 roku jako jedna z pierwszych kobiet przystąpiła do egzaminów do szkoły medycznej w Nowym Jorku. Specjalizowała się w chirurgii i anestezjologii. W 1938 roku została pierwszą kobietą, która objęła stanowisko szefa wydziału anestezjologii na Uniwersytecie Columbia.

Virginia zauważyła, że noworodków nie bada się jednolitą metodą w celu ustalenia parametrów życiowych i sprawdzenia ich zdrowia. To właśnie ona opracowała listę najważniejszych rzeczy, które muszą być kontrolowane bezpośrednio po narodzinach dziecka. System punktowy do dziś jest stosowany w położnictwie i dzięki temu życie wielu noworodków zostało uratowane, gdyż szybko da się zaobserwować różnice w parametrach życiowych.

Ada Lovelace

„Matką programowania” była Augusta Ada Byron King, hrabina Lovelace, brytyjski geniusz matematyczny. Na początku XIX wieku napisała i opublikowała pierwszy kompleksowy program dla mechanicznego prekursora dzisiejszych komputerów.

Jej złożony algorytm szybko został zapomniany aż do 1980 roku, kiedy nastąpił początek światowej rewolucji w technologi informatycznej. Na jej część zostały nazwane dwa języki programowania – „Ada” i „Lovelace Medal”.

Maria Beasley

O Marii Beasley raczej niewiele słyszeliśmy, gdyż żyła w Filadelfii i tam wpisana do rejestru była jako bezrobotna gospodyni. Jednak inne raporty donoszą, że Maria była wynalazcą i niezależnym przedsiębiorcą. Zbudowała pierwszą nowoczesną łódź ratunkową.

W 1884 roku zaprezentowała swój wynalazek na targach w Nowym Orleanie i opatentowała swoją pracę. W końcu łodzie ratunkowe pojawiły się na rynku światowym i na dużych statkach (wcześniej używano prymitywnych bambusowych tratw). To właśnie dzięki niej setki ludzi zostało uratowane podczas katastrofy Titanica w 1912 roku.

Josephine Cochrane

Pochodziła z rodziny wynalazców i inżynierów. Uważa się, że Josephine wynalazła pierwszą praktyczną zmywarkę. W 1893 roku jej wynalazek został pokazany na Wystawie Światowej w Chicago i szybko został doceniony.

Josephine założyła spółkę „Crescent Washing Machine Company Cochrana”, która później została kupiona przez „KitchenAid”. Spółka do dziś uważana jest za jednego z najlepszych dostawców urządzeń kuchennych na świecie.

Anna Connelly

Wraz z rozwojem w XIX wieku, coraz więcej ludzi poszukiwało pracy w wielkich miastach. Wzrosło zapotrzebowanie na budynki, które z czasem stawały się coraz wyższe. Dobudowane piętra nie były najbezpieczniejszym rozwiązaniem, a w razie pożaru jedyną drogą ucieczki było okno.

W tamtym okresie pożary były dość częstym problemem, a drabiny strażaków sięgały tylko 4 piętra. Tragiczny pożar w 1860 roku zainspirował Annę do opracowania mieszanki żelaza, która jest odporna na ogień. W ten sposób powstały zewnętrzne wyjścia ewakuacyjne, które w razie niebezpieczeństwa pozwoliły ludziom na ucieczkę nawet na najwyższych piętrach. Wynalazek został opatentowany w 1887 roku, konstrukcje istnieją do dziś w niezliczonej ilości budynków i dzięki temu udało się uratować tysiące ludzkich istnień.

Sarah Boone

Sarah żyła w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pracowała jako szwaczka i właśnie do zainspirowało ją do wynalazku, z którego każdy korzysta aż do dziś. To właśnie jej zawdzięczamy deskę do prasowania.

Wcześniej korzystano ze zwykłych stołów lub deski rozłożonej na krzesłach. Sarah pomyślała o czymś bardziej funkcjonalnym i wygodniejszym, co pozwoliłoby swobodnie pracować i dopasować ubrania do kształtu powierzchni. Jej wynalazek został opatentowany w 1892 roku.

Florencja Parpart

Choć oficjalnie była gospodynią domową, to jej zawdzięczamy wynalazek, który znajduje się w każdym domu i cóż, nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Mowa tutaj o lodówce.

Na początku XX wieku ludzie korzystali z urządzeń chłodzących, jednak to Florencja wynalazła i opatentowała pierwsza elektryczną lodówkę, która była na tyle mała, że mogła znaleźć się w każdym domu. Ludzkość natychmiast pokochała jej wynalazek i jak łatwo się domyślić, wkrótce każdy dom był wyposażony w urządzenie chłodzące.

Hedy Lamarr

Hedy Lamarr, właściwie Hedwig Eva Maria Kiesler, była wszechstronnym wynalazcą z bardzo ciekawym życiorysem. Urodzona w Wiedniu w 1914 roku początkowo była nieudaną aktorką, która zasłynęła ze śmiałych scen miłosnych, które w tamtym okresie były powodem do moralnego szoku.

Po tym jak jej mąż przyłączył się do nazistów w 1930 roku, Hedy zostawiła go i wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Tam zasłynęła w Hollywood. Przeciwniczka nazistów współpracowała z aliantami i opracowała zdalnie sterowane torpedy, które działały pracując na różnych częstotliwościach. Dziś jej wynalazek jest używane w codziennej technologii jak na przykład połączenia Bluetooth.

Stephanie Kwolek

Stephanie Kwolek był bardzo utalentowanych chemikiem, marzyła by studiować medycynę. By opłacić studia podjęła pracę w amerykańskiej firmie DuPont i w 1964 roku w tamtejszych pracowniach wynalazła włókna syntetyczne Kevlar.

Wyjątkowo twardy i sprężysty materiał do dziś jest wykorzystywany w produkcji kamizelek kuloodpornych, hełmach i odzieży przeciwpożarowej. Możemy go znaleźć także w samolotach, silnikach odrzutowych. Wykorzystywany jest na dużą skalę. Niestety Stephanie nie opatentowała swojego wynalazku, pełne prawa miał DuPont, jej pracodawca.

Käthe Paulus

Käthe już w młodości była bardzo utalentowaną akrobatką, która kochała ekstremalne przeżycia. Wkrótce nauczyła się wielu sztuczek jak na przykład spadochroniarstwa. Kobieta poszła jednak krok dalej i przyczyniła się do rewolucji w podniebnej sztuce.

To właśnie Käthe opracowała pierwszy składany spadochron, który w 1914 roku sprzedała armii niemieckiej po wybuchu wojny.

Może Cię zainteresować