×

Gdzie są schrony atomowe w Polsce? Mało kto wie, gdzie się znajdują!

Nie wszyscy wiedzą, ale w naszym kraju również znajdziemy kryjówki przygotowane na wypadek użycia bomby atomowej. Gdzie są schrony atomowe w Polsce? Jak się okazuje, w kilku miejscach! Niestety, część z nich popadła w ruinę…

Schron atomowy w Bydgoszczy

W Polsce znajduje się kilka schronów atomowych. Jednak prawda jest taka, że raczej ukrycie się w nich byłoby niemożliwe. Otóż większość popadła już w ruinę. Gdzie jednak znajdują się w naszym kraju takie obiekty?

Pierwszy z nich możemy znaleźć w Bydgoszczy przy ul. Nowodworskiej 23 a. Akurat z tego można by całkiem śmiało skorzystać. Znajduje się pod niewielkim, białym domkiem i jest wyposażony w nowoczesny sprzęt wentylacyjny. Ma 168 metrów kwadratowych, kilkadziesiąt ton betonu i ściany o 40-centymetrowej grubości. Co więcej znajdują się w nim łącza telekomunikacyjne oraz łączność radiotelefoniczna.

Gdzie są schrony atomowe w Polsce? Poznań, Grudziądz i Rzeszów!

W Poznaniu również odnajdziemy taki obiekt. Jest on jednak już stary. Budowano go w czasach zimnej wojny. Jego lokalizację odtajniono jednak w roku 2000. Znajduje się przy ulicy Słupskiej 62 w dzielnicy Krzyżowniki i jest dostępny dla… turystów!

Wiadomo też, że schron atomowy znajdziemy i w Grudziądzu. Nie jest używany na co dzień. Jednak co jakiś czas odwiedza go konserwator z wydziału zarządzania kryzysowego. Bada wówczas sprawność wszystkich urządzeń i naprawia ewentualne usterki. Kolejny schron atomowy o wdzięcznej nazwie „Marysieńka” znajdziemy też w Rzeszowie!

Bunkier atomowy znajdziemy również na północnej rubieży Borów Dolnośląskich. Kolejny w Dobrowie, nazywany Obiektem 3001. Inne silosy posowieckie budowano też koło Trzemeszna Lubuskiego, w okolicach Trzebienia i w miejscowości Borne Sulinowo. Jednak obecnie wszystkie te wymienione lokalizacje są w opłakanym stanie i raczej niemożliwe byłoby schronienie się w nich.

Gdzie są schrony atomowe w Polsce? Czy są w Warszawie?

Prawda jest taka, że większość wspomnianych obiektów ma jedynie wartość historyczną. Zaznaczamy też, że powyższe informacje dotyczą ilości i stanu schronów atomowych na rok 2014. Z kolei w 2015 roku „Super Express” zapytał o schrony atomowe w Warszawie. Marlena Salwowska z wydziału prasowego stołecznego ratusza tak odpowiedziała na pytanie dziennikarzy:

Samorząd m.st. Warszawy nie dysponuje informacją o liczbie schronów budowanych w latach 50-tych i 60-tych i 70- tych ubiegłego wieku. Kwestia budowy i utrzymania schronów przestała istnieć w chwili wprowadzenia zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, uchylając z niej przepisy wykonawcze dotyczące Obrony Cywilnej. W polskim systemie prawnym od 1 lipca 2004 r. nie ma zdefiniowanego pojęcia budowli ochronnej (schronu i ukrycia).

Źródła: www.fakt.pl, www.se.pl
Fotografie: Pixabay, YouTube

Może Cię zainteresować