×

Gdzie jest premier Morawiecki? To wielki nieobecny ostatnich konferencji

Gdzie jest premier Morawiecki? Podczas ostatnich konferencji prasowych trudno nie zauważyć braku obecności szefa polskiego rządu. Polityk nie wziął jednak urlopu. Okazuje się, że to… celowa strategia.

Gdzie jest premier Morawiecki?

Premier Mateusz Morawiecki po raz ostatni wystąpił podczas konferencji prasowej 30 grudnia. Później szef rządu wziął udział w Q&A na Facebooku. Od tamtej pory rzadko udziela się w mediach, a wiele osób ta nieobecność bardzo dziwi. W ubiegłym roku należał do najaktywniejszych polityków spośród liderów Zjednoczonej Prawicy.

Dlaczego zatem premier postanowił w styczniu 2021 roku zmniejszyć swoją medialną aktywność? Serwis Wirtualna Polska postanowił to sprawdzić. Od bliskich współpracowników Mateusza Morawieckiego dziennikarze WP nieoficjalnie dowiedzieli się, że jest „to celowa strategia”:

Morawiecki – wbrew spekulacjom – nie wziął urlopu. Codziennie jest w pracy, ale często pracuje w ciszy. Skupia się na tzw. Nowym Ładzie, jednocześnie na bieżąco reagując ws. sytuacji pandemicznej.

Natomiast rzecznik Rady Ministrów Piotr Müller już oficjalnie powiedział:

Pan Premier cały czas normalnie pracuje. Przewodniczy zarówno posiedzeniom Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie podejmowane są decyzje dotyczące walki z COVID-19. Przewodniczy również wszystkim posiedzeniom Rady Ministrów. Premier w ostatnim czasie dodatkowo pracuje nad założeniami nowego programu gospodarczego służącego wyjściu z kryzysu wywołanego COVID-19.

„Zmienił się styl zarządzania państwem”

Nie tylko dziennikarzy WP zainteresowała nieobecność premiera. Także tygodnik Wprost z tym pytaniem zwrócił się do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczaka. Jak się okazuje, z początkiem roku „zmienił się styl zarządzania państwem”:

Premier Morawiecki bierze na siebie odpowiedzialność za kluczowe z punktu widzenia państwa projekty. W konsekwencji współpracownicy Prezesa Rady Ministrów, w tym również ja, jesteśmy zobowiązani do realizowania szeregu zadań.

W związku z tym, jak tłumaczą rozmówcy z otoczenia Mateusza Morawieckiego w rozmowie z WP, premier będzie pojawiać się tylko przy okazji najważniejszych wydarzeń (np. 15 stycznia, gdy ruszą zapisy na szczepienia). Wszystko po to, aby „politycznie się nie zużyć”, a także nie wystawiać się na ataki ze strony mediów, opozycji i przeciwników wewnątrz obozu rządzącego.

To świadomy i racjonalny wybór.

– tłumaczą Wirtualnej Polsce współpracownicy premiera.

Ostatnio szef rządu w mediach społecznościowych zabiera głos w sprawach, które mogą liczyć na szersze poparcie. Jak choćby w przypadku ostatniego postu dotyczącego wolności słowa w social mediach i sprzeciwie wobec polityki właścicieli portali społecznościowych.

Źródła: wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij