×

Frank najdroższy od „czarnego czwartku”. Frankowicze zapłacą wyższe raty

Złe wieści dla wszystkich, którzy posiadają kredyty mieszkaniowe w szwajcarskiej walucie. Frank najdroższy od „czarnego czwartku”, czyli od 2015 roku. Rekord padł 17 marca w południe.

Frank najdroższy od „czarnego czwartku”

Tak wysoko frank szwajcarski nie był od 5 lat. Sytuacja osób, które wzięły kredyt we frankach, w ostatnim czasie zmienia się niezwykle dynamicznie.

Jeszcze na początku miesiąca Szwajcarski Bank Narodowy interweniował, aby osłabić helwecką walutę, a za franka trzeba było wtedy zapłacić około 4,03 zł.

W ostatnich dniach kurs franka systematycznie idzie w górę i bije kolejne rekordy.

We wtorek kurs franka po raz pierwszy od tzw. „czarnego czwartku” przekroczył 4,25 zł.W południe 17 marca osiągnął rekordowo wysokie 4,26 zł.

To oznacza wzrost o niemal 8 proc. w stosunku do stanu z początku roku.

Raty kredytów coraz wyższe

Jak czytamy na strefainwestorow.pl, według głównego ekonomisty MS Brokers Konrada Białasa, obecny strach na rynkach i niepewność o ekonomiczne skutki wywołane koronawirusem pcha inwestorów do bezpiecznej przystani jaką jest frank szwajcarski.

Mówiąc prościej, inwestorzy z całego świata wyprzedają co się da, a kupują franki, uznawane za swego rodzaju „bezpieczną przystań” w niepewnych czasach. Stąd rosnąca pozycja waluty.

Obecna cena szwajcarskiej waluty dla frankowiczów oznacza jedno: raty kredytów będą najwyższe w historii!

Będzie pomoc dla osób spłacających kredyty?

Trudna sytuacja frankowiczów jest związana oczywiście z pandemią koronawirusa.

W związku z odwołaniem większości rozpraw w sądach, również sprawy frankowe opóźnią się w czasie.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział ostatnio pomoc osobom spłacającym kredyty. Ma się ona przejawiać przez m.in. zawieszenie spłaty na kilka miesięcy. Ale czy ta pomoc okaże się wystarczająca?

Przypomnijmy: ostatni raz tyle trzeba było zapłacić za szwajcarską walutę 15 stycznia 2015 roku, w pamiętny „czarny czwartek”. Wtedy pojawiła się zaskakująca i głośna decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego, by porzucić politykę obronną minimalnego kursu wymiany euro na franka.

15 stycznia kurs franka niespodziewanie wystrzelił w górę, a w skrajnym momencie osiągnął nawet 5,19 zł.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować