×

Fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadnie na ziemię!

Rozpędzony fragment gigantycznej rakiety Długi Marsz 5B wkrótce spadnie na Ziemię! W sposób niekontrolowany wejdzie w ziemską atmosferę. Naukowcy próbują obliczyć gdzie i kiedy się to wydarzy

Eksperci boją się, że fragment spadnie na tereny zamieszkane przez ludzi!

Sama myśl o rakiecie kosmicznej spadającej na nasz dom, mrozi krew w żyłach. Podczas gdy „zwykli” ludzie spoglądają z niepewnością w niebo, naukowcy próbują przewidzieć miejsce i datę kolizji.

Chiński program kosmiczny nie ma opracowanego systemu kontrolowanego zniszczenia fragmentów rakiet. W przypadku innych rakiet np. Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX, części rakiety spadły na ziemię w amerykańskim stanie Waszyngton i do oceanu u wybrzeży stanu Oregon.

Departament Obrony USA przewiduje sobotę

Z informacji opublikowanych przez pentagon, kawałki rakiety mają wjeść w atmosferę ziemską w sobotę. Dokładne miejsce i czas będą mogli określi tylko na kilka godzin przed tym wydarzeniem.

Czy spadający fragment chińskiej rakiety jest niebezpieczny?

Gigantyczny fragment waży 20 ton. Jego wysokość to aż 30 metrów! Podczas wejścia w atmosferę całość spłonie, a części które zostaną mogą być bardzo niebezpieczne.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że płonące części mogą spać na tereny zamieszkałe przez ludzi.

„Potencjalnie nie jest dobrze” – powiedział astrofizyk Jonathan McDowell w wypowiedzi dla „Guardian”

Uczony z Harvardu udzielił również wypowiedzi w tej sprawie dla agencji prasowej DPA:

„W najgorszym przypadku miałoby to charakter małej katastrofy lotniczej, ale rozciągniętej w linii na odległość setek kilometrów”

Mapa zagrożonego obszaru

Strona areospace.org stworzyła mapę z zaznaczonymi kontynentami, które są w strefie zagrożenia. Zachodnia część Europy niestety również się na niej znalazła.

To nie pierwszy incydent z chińską rakietą

W maju 2020 roku, podczas wnoszenia na orbitę testowy statek, prawdopodobnie doszło do niekontrolowanego zderzenia z Ziemią. Mówi się o tym, że części spadły na wioskę na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obyło się bez ofiar.

Źródła: wiadomosci.onet.pl

Może Cię zainteresować