×

Fioletowy motyl przy łóżku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Być może widziałeś na szpitalnych oddziałach położniczych symbol fioletowego motyla i zastanawiałeś się, co oznacza. Prawda jest taka, że fioletowy motyl przy łóżku noworodka ma bardzo smutną symbolikę. Dlaczego wiesza się go nad łóżeczkami niektórych maluszków i dlaczego warto znać jego znaczenie?

Fioletowy motyl przy łóżku noworodka. Co oznacza?

Pierwotnie symbol fioletowego motyla pojawiał się tylko na oddziałach położniczych zagranicznych szpitali. Dziś można go zauważyć również w polskich placówkach. Niestety nie symbolizuje nic dobrego. Fioletowy motyl jest przywieszany (przyklejany) nad łóżeczkami maluszków, które straciły swoje rodzeństwo w ciąży mnogiej: niemowlę straciło braciszka lub siostrzyczkę, a rodzice – inne dziecko.

fioletowy motyl przy łóżku noworodka
Courtesy Millie Smith

Fioletowy motyl stał się sposobem upamiętnienia utraconego maleństwa. Stosowanie symbolu ma również i przede wszystkim za zadanie zapewnić większy komfort psychiczny rodzicom, którzy dzięki motylkowi mogą uniknąć trudnych pytań m.in. ze strony lekarzy i położnych.

Znajomość tej symboliki pozwala wspierać rodziców, którzy doświadczyli straty. Fioletowy motyl umożliwia stworzenie społeczności, która pomaga sobie nawzajem przejść przez ciężkie chwile

– czytamy na portalu poronilam.pl.

Fioletowy motyl. Skąd wziął się symbol?

Pomysł symbolu fioletowego motyla zrodził się w Wielkiej Brytanii. W bardzo trudnym momencie swojego życia zapoczątkowali go Millie Smith i Lewis Cann.

Para spodziewała się bliźniaczek. Niestety, jedna z nich, dziewczynka imieniem Skye, zmarła po trzech godzinach od urodzenia. Millie bardzo przeżywała stratę dziecka. Dodatkowym ciosem były dla niej nieprzyjemne uwagi ze strony sąsiadki z pokoju, która urodziła zdrowe bliźnięta. Chcąc zażartować, powiedziała do Millie: „możesz się cieszyć, bo masz tylko jedno dziecko do wykarmienia”, po czym dodała, że „z dwójką miałaby ciężej”. Czy mogła wtedy usłyszeć coś gorszego?

Zrozpaczoną matkę bardzo dotknęła uwaga kobiety, dlatego postanowiła wymyślić coś, aby uchronić przed podobnymi sytuacjami i komentarzami inne mamy. Chciała, by te po utracie dziecka mogły czuć się bezpiecznie i choć odrobinę bardziej komfortowo niż ona sama. W uzgodnieniu z personelem szpitala zdecydowała na oznaczenie łóżeczka swojego drugiego maluszka symbolem fioletowego motyla. Motyl stał się tym samym symbolem ulotności. Kolor fioletowy również nie był przypadkowy. Musiał być neutralny, aby pasował zarówno do chłopca, jak i dziewczynki.

fioletowy motyl przy łóżku noworodka
Wikimedia Commons

Popularność symbolu fioletowego motyla

Z czasem symbol fioletowego motyla przyjął się w szpitalach na całym świecie, również na polskich oddziałach położniczych. Znajomość tej symboliki pozwala wspierać rodziców, którzy doświadczyli straty.

Jedno jest pewne. Wiedzę o fioletowym motylu warto rozpowszechniać. Obecnie wiele fundacji stara się popularyzować symbol, aby zaoszczędzić bólu i trudnych pytań pogrążonym w żałobie rodzicom.

Źródła: kobieta.onet.pl, www.poronilam.pl
Fotografie: Courtesy Millie Smith (miniatura wpisu), Courtesy Millie Smith

Może Cię zainteresować

zamknij