×

Planowano „porwanie” Andrzeja Dudy. Do sieci wyciekły ważne informacje

Fikcyjne porwanie Andrzeja Dudy miało zostać przeprowadzone przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Celem miało być sprawdzenie reakcji Służb Ochrony Państwa.

Fikcyjne porwanie Andrzeja Dudy

O całej sprawie donosi Rzeczypospolita. Według dziennika, który powołuje się na kilka źródeł w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, o „porwaniu” prezydenta miało wiedzieć jedynie wąskie grono, aby cała akcja sprawiała wrażenie jak najbardziej rzeczywistej. O wszystkim miał wiedzieć Andrzej Duda, który wyraził na to zgodę.

Celem miało być sprawdzenie procedur.

– przekazał Rzeczypospolitej pracownik Kancelarii Prezydenta.

Dla bezpieczeństwa głowy państwa, samochód użyty podczas „porwania” miał być wyposażony m.in. w specjalistyczne urządzenia służące do monitorowaniu stanu zdrowia, a także w pojemnik z zapasem krwi.

BBN zaprzecza

Doniesienia dziennika skomentowało BBN, które kategorycznie zaprzecza, aby w planach było przeprowadzenie takiej akcji.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, jako że nie jest instytucją właściwą w sprawach fizycznej ochrony najważniejszych osób w państwie, nie planowało ani nie przygotowywało jakichkolwiek działań z tym związanych. Wszelkie przedsięwzięcia szkoleniowe związane z ochroną osób leżą w kompetencji Służby Ochrony Państwa i są wykonywane zgodnie ze stosowną ustawą, a także wewnętrznymi procedurami.

– oznajmił Marcin Skowron, rzecznik Biura. Dodał także, że prezydent przez cały czas znajduje się pod stałą ochroną SOP:

Należy natomiast zaznaczyć, że Prezydent RP – niezależnie od czasu oraz miejsca przebywania – objęty jest stałą ochroną SOP. Tym samym nie jest możliwe przeprowadzenie jakichkolwiek tego rodzaju działań bez wiedzy ochraniających funkcjonariuszy.

Jak informuje Rzeczypospolita, już w poprzednich latach planowano przeprowadzenie podobnego „porwania”. Chodziło o przećwiczenie działań służb w sytuacjach kryzysowych z udziałem ViP-ów.

Z naszych informacji wynika, że kilka lat temu przeprowadzono ewakuację personelu jednej z polskich placówek dyplomatycznych na Bliskim Wschodzie z udziałem polskich sił specjalnych.

– podał dziennik.

Przypominamy, że już w tę niedzielę 12 lipca odbędzie się II tura wyborów prezydenckich 2020. Polacy będą mogli oddać swój głos na Andrzeja Dudę (z poparciem PiS-u) lub Rafała Trzaskowskiego (KO). Według najnowszego sondażu Kantar, większym poparciem cieszy się kandydat KO. Przewaga jest jednak niewielka.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.onet.pl
Fotografie: Instagram, Twitter, www.instagram.com

Polecane

Może Cię zainteresować