×

W weekend wrócą upały. Termometry wskażą nawet 30 stopni

Dobra wiadomość dla osób, które w zbliżający się weekend wybierają się na wakacje. Fala upałów wraca do Polski. Termometry wskażą nawet 30 stopni.

Fala upałów wraca do polski

Jak informują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura w Polsce zacznie wzrastać już w najbliższy piątek (23 lipca). Tego dnia termometry wskażą od 25 do 27 stopni, a z kolei w weekend temperatura wzrośnie do 30 stopni. Wszystko przez to, że w sobotę (24 lipca) do kraju zacznie napływać gorące powietrze zwrotnikowe.

W weekend na wschodzie ma być ciepło i pogodnie, a temperatura będzie się wahać między 25 a 28 stopniami. Tymczasem na zachodzie oraz południowym zachodzie pojawią się przelotnie opady deszczu. Miejscami może nawet zagrzmieć. To właśnie w tych regionach termometry wskażą nawet 30 stopni.

Wysokie temperatury mają utrzymać się do niedzieli, kiedy to temperatura będzie się wahać od 25 do 31 stopni. Przewidywane są przelotne opady deszczu oraz burze, którym może towarzyszyć grad oraz porywisty wiatr.

Jak informuje portal twojapogoda.pl, tym razem fala gorąca będzie się znacznie różnić od pozostałych, z jakimi mieliśmy do czynienia w tym roku. Temperatura bowiem nie przekroczy 31 stopni, a bardzo ciepła pogoda utrzyma się znacznie krócej. Dodatkowo wysokie temperatury wystąpią tylko w niektórych regionach.

Warto jednak pamiętać, że długoterminowe prognozy pogody mają mniejszą sprawdzalność, niż te krótkoterminowe.

Fala upałów wraca do polski
Twitter

Jak uchronić się przed upałem?

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że w pomieszczeniach (o ile to możliwe) najlepiej utrzymać temperaturę poniżej 32 °C w ciągu dnia i poniżej 24 °C w ciągu nocy. Najlepiej także zasłonić okna, szczególnie te od strony słonecznej. Dopiero wieczorem odsunąć żaluzje, gdy temperatura spadnie. Natomiast w pomieszczeniach klimatyzowanych drzwi i okna powinny być zamknięte.

W ciągu dnia należy pić dużo wody – zaleca się picie 2-3 litrów płynów z czego głównie powinna to być woda wysoko zmineralizowana. Zdecydowanie należy unikać alkoholu (który może powodować obniżenie ciśnienia i w efekcie omdlenia) oraz nadmiaru cukru i kofeiny.

W takie dni należy przede wszystkim pamiętać o osobach starszych – ich organizmy najgorzej reagują na upały. Natomiast dzieci nie powinny zbyt długo przebywać na dworze.

Pamiętajcie także, aby Wasze zwierzaki miały zawsze zapewniony swobodny dostęp do świeżej i chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawić zwierzaka zamkniętego w samochodzie – temperatura rośnie w nim błyskawicznie, a dla pupila może się to okazać zabójcze.

Fala upałów wraca do polski
Twitter
Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.planeta.pl, www.focus.pl
Fotografie: Twitter, imgur.com

Może Cię zainteresować

zamknij