×

Fake news: 8-latka porwana w centrum Warszawy. Policja ostrzega przed niebezpieczeństwem

Fake news: 8-latka porwana w centrum Warszawy. Informacja o zaginięciu dziewczynki ze stolicy obiegła sieć. Okazuje się jednak, że nie ma nic wspólnego z prawdą, a linki zawarte w wiadomości mogą być niebezpieczne dla jej czytelników.

Fake news: 8-latka porwana w centrum Warszawy

Porwanie w centrum handlowym Złote Tarasy. Policja publikuje wideo z porwania i prosi o pomoc. Kryminalni prowadzą dochodzenie w sprawie uprowadzenia ośmioletniej dziewczynki w Warszawie. Opublikowali portret pamięciowy podejrzewanego mężczyzny i monitoring zajścia. Porusza się on ciemnym marki Seat Leon. Jeżeli ktoś go rozpozna z nagrania prosimy o kontakt z najbliższym komisariatem – przed tego typu informacją przestrzega stołeczna policja

W czym tkwi oszustwo? Policja ostrzega

Do informacji o porwaniu dołączony jest link. Zdaniem autora ma on przekierowywać na stronę internetową policji. W rzeczywistości czytelnik jest natomiast przenoszony na niebezpieczną stronę, która może rozprzestrzenić wirus w jego komputerze czy też telefonie.

Pamiętajcie w naszych adresach zawsze na końcu jest .pl – przypomina policja

Coraz częściej oszuści wykorzystują choroby, wydarzenia tragiczne, bo taka informacja szybciej dotrze do wielu odbiorców. Ta konkretna trafiła do nas w poniedziałek po południu. Zachęcam, by najpierw zwrócić uwagę na adresata, a przypadku obcej osoby być czujnym – przypomniał Marczak

Tego typu wiadomości to nic nowego i w sieci krąży ich znacznie więcej.

fake news 8-latka porwana w centrum Warszawy

Flickr

Rzecznik stołecznej ostrzega, że „chęć pomagania innym nie zwalnia nas z myślenia”, dlatego powinniśmy mieć się na baczności.

_______________________
*Zdjęcie ma charakter poglądowy

Polecane

Może Cię zainteresować