×

9 dziwnych rodzajów bielizny, które kiedyś były bardzo popularne. #5 w życiu bym tego nie ubrała!

Bielizna może się okazać kłopotliwym tematem. Wystarczy spojrzeć na mamę, która wraz z zawstydzoną córką udaje się na łowy po pierwszy biustonosz.

Jednak dzisiejsza bielizna zazwyczaj skupia się bardziej na komforcie, w przeciwieństwie do przeszłości. Wydaje się, że wtedy nic nie było łatwe. Nawet majtki. Jednak zaskakujący jest fakt, że dziwne rzeczy, które noszono kiedyś dały początek dzisiejszej bieliźnie.

Jesteśmy wdzięczni, że gorsety i mieszki wyszły z użytku, bo to znacznie ułatwia nam życie. Zobaczcie więc jak ta część garderoby ewoluowała na przestrzeni wieków. Choć nie wygląda to wygodnie, trzeba przyznać, że nasi przodkowie wykazali się całkiem sporą ilością fantazji w projektowaniu bielizny.

1. Przepaska

Przepaski na biodra i piersi były wykonane z miękkiej skóry i noszone zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Pierwotnie wywodzą się ze starożytnego Rzymu i są odpowiednikiem dzisiejszego bikini.

2. Braies

Mężczyźni i kobiety nosiły luźne legginsy wykonane z tkaniny. Wiązało się je w pasie i zabezpieczało w połowie łydki. Dzięki nim mężczyźni zawdzięczają kalesony!

3. Mieszek

Król Henryk VIII spopularyzował tę zadziwiającą część garderoby. Cóż, nie tylko chroniło ważne części męskiego ciała, ale również zaokrąglało tu i ówdzie, a dumny król chwalił się swymi kształtami.

4. Gorset

Każda z pań, która choć raz miała go na sobie, zna przekleństwo gorsetu. Jednak dzisiejsza forma jest zdecydowanie wygodniejsza od renesansowych ciasnych gorsetów z doszytą spódnicą.

5. Turniura

Maria Antonina spopularyzowała te wielkogabarytowe obręcze przed rewolucją francuską w XVIII wieku. Zapewne wyglądało bardzo efektownie jak i było bardzo niewygodne.

6. I jeszcze ciaśniejszy gorset

Podczas, gdy mężczyźni upiększali swoje mieszki, damskie gorsety ciągle się kurczyły. Ciekawe jak udawało im się w tym oddychać?!

7. Gorset dla karmiących piersią

Skoro już o gorsetach mowa, nie myślcie, że młode matki były zwolnione z mody dotyczącej restrykcyjnej bielizny! Gorsety dla młodych matek miały po prostu specjalne zakładki ułatwiające karmienie.

8. Camisole

Bielizna dla pań odrobinę się rozluźniła z początkiem XX wieku. Choć wyglądają jak zwykłe koszulki na ramiączkach, nadal mają wszyty gorset, jednak znacznie mniej obcisły.

9. Pas sanitarny

Gdy panie radośnie nosiły camisole, pojawiał się problem tych kilku dni w miesiącu. Tak więc specjalnie na te dni wynaleziono pasy sanitarne, które kobiety nosiły w czasie trudnych dni, by ochronić swoją garderobę przed pobrudzeniem.

Może Cię zainteresować

zamknij