×

Ewakuacja w Warszawie. Na budowie metra znaleziono ogromny niewybuch

Ewakuacja w Warszawie. Na budowie II linii metra znaleziono olbrzymi niewybuch z czasów II wojny światowej. Na miejscu pracują służby ratunkowe i miejskie.

Ewakuacja w Warszawie

W sobotę (25 lipca) ok. godz. 14:00 pracownicy warszawskiego metra natknęli się na niewybuch z czasów II wojny światowej. Odkrycia dokonano przy ul. Bazyliańskiej.

To już chyba piąty, który znaleźliśmy w tej okolicy. Niewybuch ma 165 cm długości i 50 cm średnicy. Waży 250 kg. To z pewnością największy z tych, na które trafiliśmy

– powiedział Stołecznej Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy firmy Gulermak, wykonawcy centralnego odcinka II linii metra.

Jak czytamy na Twitterze Policji Warszawskiej zdecydowano się usunąć ogromny niewybuch. Na wszelki wypadek zarządzono ewakuację okolicznych mieszkańców:

Niewybuch odkopano przy ul. Bazyliańskiej. Dla okolicznych mieszkańców na czas ewakuacji przygotowano tymczasowe miejsca pobytu w pobliskiej szkole i specjalnie podstawionych kilkunastu autobusach miejskich.
Ewakuowane budynki będą zabezpieczać policjanci.

Po przeprowadzeniu ewakuacji działania związane z fizycznym usunięciem niewybuchu będą prowadzić żołnierze z jednostki saperskiej.

Trwa usuwanie niewybuchu

Obecnie trwa akcja wydobycia 250-kilogramowej bomby przez wojskowych saperów.

O 6.00 rozpoczęły się działania związane z usunięciem niewybuchu bomby lotniczej z okresu II WŚ, odkopanego wczoraj podczas prac budowlanych przy II linii metra. Na miejscu są służby ratunkowe i miejskie. Ewakuowanych jest około 1 500 mieszkańców okolicznych bloków

– podano na Twitterze Policji Warszawskiej.

Na czas wydobycia zamknięto dla ruchu kołowego i pieszego skrzyżowania ulicy Bazyliańskiej z ulicą Wysockiego i ulicy Bartniczej z Rembielińską.

Saperzy, którzy będą wyciągać niewybuch mają niełatwe zadanie. Znajduje się on na poziomie – 1 budowanej stacji, co oznacza, że najpierw trzeba będzie go wydobyć transportem poziomym, a dopiero później przetransportować wzdłuż istniejących ciągów

– ocenił Bartosz Sawicki w rozmowie ze Stołeczną.

W potencjalnej strefie rażenia znajdą się m.in. największy blok na Bródnie (tzw. Pekin), luksusowy blok Spółdzielni Bródno (tzw. Różopol-Bródno) oraz kościół pw. św. Włodzimierza. Jeżeli więc doszłoby to eksplozji, straty byłyby ogromne.

Źródła: twitter.com, warszawa.wyborcza.pl, tvp.info
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij