×

Ewakuacja szpitala w Raciborzu! Pacjentów trzeba przetransportować z powodu koronawirusa

Ewakuacja szpitala w Raciborzu! Został on bowiem wyszczególniony na liście 21 placówek wybranych przez Ministerstwo Zdrowia do przekształcenia w szpitale zakaźne. W budynku przebywa 200 pacjentów. Pomimo tego, że wielu z nich jest w ciężkim stanie, konieczny będzie pilny transport.

Ewakuacja szpitala w Raciborzu

Z powodu ewakuacji wszyscy pacjenci zostaną rozmieszczeni w pozostałych szpitalach zlokalizowanych na Śląsku. Część chorych wróci do domów. Aby usprawnić proces, dla mieszkańców Raciborza uruchomiono specjalną infolinię o numerze: 32 755 50 50, pod którą można uzyskać wszelkie informacje dotyczące warunków leczenia. Telefon czynny jest od 7:00 do 22:00.

Ryszard Rudnik, dyrektor szpitala rejonowego w Raciborzu nie powiedział na razie, gdzie zostaną rozmieszczeni pacjenci. Decyzję w tej sprawie podejmie sztab kryzysowy wojewody śląskiego. Ewakuacja nastąpi w ciągu najbliższych dni.

Od poniedziałku, 16 marca mieszkańcy Raciborza nie będą już mogli korzystać z szpitalnych poradni ani z nocnej pomocy ambulatoryjnej. Dzienny oddział chemioterapii przestanie funkcjonować, a planowane zabiegi już teraz zostały odwołane.

Do 15 marca przyjmowani będą wyłącznie chorzy, których stan jest ciężki i zagraża życiu. Po tym terminie wszyscy, bez wyjątku będą odsyłani do innych placówek na Śląsku. Decyzję tłumaczył dyrektor szpitala:

To nie jest nasza decyzja. Zdajemy sobie sprawę, że jest to duża uciążliwość dla mieszkańców, ale taka jest potrzeba chwili i musimy podporządkować nasze działania.

Szpitale zakaźne w każdym województwie

Minister zdrowia zdecydował, że w każdym województwie będzie działał jeden szpital zakaźny, a w województwach liczących więcej ludzi – tak jak śląskie, będą dwa szpitale. Przekształcone placówki zostaną wyposażone w sprzęt do leczenia objawów koronawirusa.

Łukasz Szumowski mówił:

Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech.

Takie kroki są niezbędne, by zabezpieczyć się z powodu występującej w Polsce epidemii koronawirusa.

Do tej pory w Polsce odnotowano 64 przypadków zakażenia koronawirusem

.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij