×

Lekarka poddała przytomną 74-latkę eutanazji. Rodzinie kazała ją przytrzymać

W 2016 roku lekarka z Holandii dokonała eutanazji na 74-letniej kobiecie, która cierpiała na Alzheimera. Dziś emerytowana lekarka stanęła przed sądem. Dlaczego? Otóż do odebrania życia kobiecie miało dojść… bez jej zgody! To nie była wola pacjentki w tamtej chwili. Starsza kobieta stawiała opór. Jak podaje BBC, lekarka podjęła tę decyzję sama.

Kobieta miała najpierw podać 74-latce leki uspokajające, a później wstrzyknąć jej śmiertelną dawkę leków. W tym samym czasie kazała rodzinie mocno przytrzymać staruszkę

Jak twierdzi lekarka, kobieta zachowywała się „powściągliwie” w czasie, gdy kończyła żywot… Jednak, żeby była jasność, prokuratura nie domaga się kary dla lekarki za to, co zrobiła. Problemem jest raczej forma przeprowadzenia eutanazji i tego, jak zabieg powinien wyglądać w stosunku do osób z demencją.

Rodzina 74-latki staje w obronie lekarki, twierdząc, że zrobiła to, co powinna i co było słuszne

Jak ta kwestia wyglądała formalnie? Cztery lata przed śmiercią staruszka dowiedziała się, że cierpi na Alzheimera. Wtedy też na piśmie oświadczyła, że „chce zostać poddana eutanazji zanim zostanie oddana do domu opieki”. Jednak dodała także, że ona sama chce zdecydować o tym, kiedy ten moment na nastąpić.

Pacjentka w 2016 roku trafiła do domu opieki społecznej i to właśnie tam została poddana eutanazji, a decyzję podjęła wspomniana lekarka. W czasie zabiegu wstrzyknięto jej lek uspokajający, ale starsza kobieta nagle się pobudziła i dlatego poproszono rodzinę o to, aby ją przytrzymała w czasie, gdy lekarka będzie wstrzykiwać śmiertelny lek.

Opinia publiczna ma mieszane uczucia, ale rodzina zmarłej broni lekarki. Córka wyraźnie docenia to, co kobieta zrobiła

Nie mamy wątpliwości, że intencje lekarki były szczere

Za dwa tygodnie zapadnie wyrok w tej sprawie

_________________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić: redakcja@popularne.pl

Może Cię zainteresować