×

Wybory oznaczają wprowadzenie stanu klęski żywiołowej? Tak, według słów minister

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz o stanie klęski żywiołowej mówi, że może być on konieczny ze względu na wybory. Wszystko zależy od sytuacji?

Jadwiga Emilewicz o stanie klęski żywiołowej

Dzisiaj rano gościem Radia ZET była Jadwiga Emilewicz obecny Minister rozwoju oraz przyszła wicepremier na miejsce Jarosława Gowina. Jednakże nie potwierdziła swojej nowej posady i wciąż czeka na oficjalne ogłoszenie. Szybko jednak rozmowa przeszła do kwestii wyborów:

Będzie ogromny problem przeprowadzić wybory prezydenckie na początku maja. O wyborach prezydenckich zadecyduje premier Mateusz Morawiecki po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia.

Dziś rekomendacji dotyczących ograniczeń w kontaktach między nami udziela minister Łukasz Szumowski i to on ponosi pełną odpowiedzialność. Po 14 kwietnia będzie mógł powiedzieć wiarygodnie, czy wybory będą mogły się odbyć.

Emilewicz nie ukrywa, że obecna władza jest gotowa wprowadzić stan klęski żywiołowej, aby ułatwić przeprowadzenie wyborów z pomocą korespondencji. Wszystko zależy od tego jak będzie się dalej rozwijać cała sytuacja:

Pewnie będziemy musieli wprowadzić stan klęski żywiołowej. Jeśli za dwa tygodnie będzie przyrost i kiedy ustawa wróci z Senatu, to będziemy wiedzieć, czy można przeprowadzać wybory oraz czy tej ustawie będziemy mogli powiedzieć 'nie’.

Zarzeka się, że jeśli trzeba będzie Porozumienie będzie głosować przeciwko nowej ordynacji wyborczej w opozycji do swojego koalicjanta w postaci Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko będzie zależało od tego jak będzie wyglądać sytuacja oraz jak wiele zakażonych będzie na terenie naszego kraju.

Co oznacza stan nadzwyczajny?

Dziennikarka Beata Lubecka zaznaczyła, że te działania są niezgodne z prawem. Tak nagłe zmiany prawa wyborczego są możliwe tylko i wyłącznie w czasie stanu nadzwyczajnego. Minister rozwoju zarzeka się, że opozycja oraz obywatele nie są świadomi tego co oznacza taki stan i jakie są jego konsekwencje:

Czy wiemy jakie są konsekwencje wprowadzenia stanu nadzwyczajnego? I nie mówię o tych finansowych. Mówię o tym, że będziemy mieć wojsko na ulicach, pozamykane portale internetowe.

Więc w stanie wyjątkowym pozamykane rozgłośnie radiowe. Naprawdę tego chcemy? Mamy epidemię i adekwatny do epidemii stan, który został wprowadzony.

Zaapelowała także do opozycji, aby porzucili walkę polityczną i skupili się na zarządzaniu kryzysem, który dotyczy wszystkich:

Dziś na stole mamy poprawkę konstytucyjną. Możemy ją przegłosować, może wejść w życie przed 10 maja i wówczas mamy 7-letnią kadencję prezydenta i wybory odsunięte o 2 lata.

Apeluję do opozycji: zamiast zbijania kapitału politycznego na obecnej sytuacji, zajmijmy się wspólnie zarządzaniem kryzysem.

Co sądzicie na temat poprawki do konstytucji?

Źródła: wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.radiozet.pl, polityczek.pl, tysol.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować