×

Emerytura za urodzenie dzieci. Wiemy, komu przysługują dodatkowe pieniądze!

Emerytura za urodzenie dzieci, znana także jako emerytura matczyna, to świadczenie z programu „Mama 4 plus”. Przysługuje osobom, które wychowały co najmniej czworo dzieci, przez co nie miały możliwości podjęcia pracy zawodowej lub wypracowania lat niezbędnych do osiągnięcia wieku emerytalnego. Emerytura za urodzenie dzieci wynosi 1338,44 zł brutto. Co zrobić, aby ją otrzymać? Odpowiadamy.

Emerytura za urodzenie dzieci

O emeryturę za urodzenie dzieci mogą starać się osoby, które urodziły i/lub wychowały co najmniej czworo dzieci. Uściślając, od 1 marca 2019 roku o świadczenie mogą ubiegać się zarówno matki, jak i ojcowie, którzy porzucili pracę lub wcale jej nie podjęli po to, aby opiekować się dziećmi.

emerytura za urodzenie dzieci
Public Domaind Pictures

Od marca 2022 roku emerytura matczyna wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. W przypadku gdy dana osoba pobiera już emeryturę lub rentę w kwocie niższej niż minimalna emerytura, świadczenie będzie stanowić jedynie dopełnienie do podanej kwoty.

Aby otrzymać świadczenie, które ma zapewnić niezbędne minimum finansowe, należy spełnić kilka warunków:

  • osiągnąć wiek emerytalny – w przypadku kobiet ukończone 60 lat, w przypadku mężczyzn 65 lat – tylko w przypadku, gdy matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała,
  • nie posiadać prawa do otrzymywania emerytury lub renty lub otrzymywać emeryturę lub rentę mniejszą niż ta minimalna,
  • nie wykazywać dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania,
  • przebywać na terenie Polski.

Co zrobić, aby dostać emeryturę matczyną?

Osoby chcące otrzymywać emeryturę matczyną muszą złożyć stosowne dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w KRUSie – miejsce zależy od tego, pod które ubezpieczenie dana osoba podlega. Na miejscu składamy odpowiedni wniosek oraz stosowne dokumenty, takie jak: oświadczenia o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i zaświadczenie o dochodach lub ich braku.

Obecnie emeryturę za urodzenie dzieci pobiera 71 tys. osób na łączna kwotę blisko 1,4 mld złotych – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.edziecko.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter, Public Domaind Picture

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij