×

ZUS podał informację o wysokości emerytur. Ta najczęściej wypłacana wynosi 906 zł netto

Temat emerytur od lat budzi spore kontrowersje. Teraz ZUS podał najnowsze informacje w sprawie wysokości świadczeń, które są i będą wypłacane Polakom. Czy mamy się z czego cieszyć?

Statystyki

Informacje na temat dominanty, mediany i wysokości przeciętnej prognozy aktuarialnych emerytur zostały podane w dokumencie pt. „Struktura wysokości emerytur i rent wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2018 roku”.

W przypadku dominanty – najczęściej występującej kwoty – emerytura wyniosła 1065,60 złotych brutto, co na rękę raje 906 złotych netto. Taką kwotę pobierało 320,8 tysięcy Polaków. Okazuje się jednak, że większość zdecydowana osób w tej grupie to kobiety.

Dominującą wysokością emerytury w populacji mężczyzn było 2 177,80 zł pobierane przez 104,3 tys. mężczyzn. W populacji kobiet dominowała wysokość emerytury równa 1 065,38 zł pobierana przez 276,4 tys. kobiet – podaje ZUS w dokumencie

Mediana – wartość środkowa zbioru sum – w odniesieniu do emerytur wynosi 1939 złotych brutto, a więc około 1612 złotych na rękę. Zważywszy na pojęcie mediany, nie oznacza to nic innego, jak fakt, że połowa emerytów dostaje kwotę niższą od 1612 złotych netto, a połowa wyższą.

Kwota ta jest jeszcze wyższa, kiedy spojrzymy na statyczną wysokość emerytury. Ta z kolei wynosi średnio 2170 złotych brutto, co daje 1806 złotych netto.

Prognozy nie są optymistyczne

Nie da się ukryć, że emerytury w Polsce nie rozpieszczają. Niestety, na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała zmienić się jakoś diametralnie na naszą korzyść. Szacuje się, że pokolenie obecnych 20-latków, którzy obecnie rozpoczynają swoje kariery zawodowe, będą mogli spodziewać się emerytury, która będzie wynosić maksymalnie 38,6 procenta ich ostatniej pensji pod warunkiem, że do osiągnięcia wieku emerytalnego będą ciągle pracować.

Co na to prognozy ZUS?

Te są „odrobinę” bardziej optymistyczne. ZUS szacuje bowiem, że większość Polaków będzie w przyszłości otrzymywać świadczenie w wysokości od 40 do 50 procent ostatniej pensji. Powodem ma być fakt, że polskie społeczeństwo się starzeje – rodzi się coraz mniej dzieci, a to z kolei nie wróży nic dobrego.

Patrząc na taki scenariusz na przyszłość, nasuwa nam się tylko jedno pytanie: Jak żyć? Jeśli macie jakieś wskazówki, koniecznie się nimi z nami i innymi czytelnikami podzielcie.

Polecane

Może Cię zainteresować