×

Emerytury miały rosnąć. Polacy są rozczarowani tegorocznymi listami od ZUS-u

Prognozy naszych przyszłych emerytur niestety nie rozpieszczają. Choć niejednokrotnie podkreślano, że mają one rosnąć, rzeczywistość okazuje się być zupełnie inna – z każdym rokiem są coraz niższe. Wynika to z listów, w których zawarte są informacje o wysokości emerytur. Ich treść jest jednoznaczna. Niestety, nie mamy w tym przypadku powodów do radości.

Listy z ZUS-u

Listy z ZUS-u o wysokości przyszłej emerytury są rozsyłane zawsze w połowie każdego roku do osób powyżej 35. roku życia. W tym roku listy już trafiły do odbiorców. Niestety nie towarzyszyły im przy tym pozytywne emocje, a wszystko za sprawą niezbyt wysokich kwot. Okazuje się, że prognozowane emerytury są… niższe niż te sprzed roku. 

Powód, dla którego emerytury stają się niższe

Taka informacja teoretycznie nie powinna nikogo dziwić, ponieważ jest ona efektem obniżenia wieku emerytalnego, którego tak wielu z nas się domagało. Niższy wiek emerytalny równa się krótszemu okresowi wpłacania składek (na nasze konto w ZUS-ie trafi mniej pieniędzy), a tym samym dłuższemu okresowi ich wypłacania. Skutek takiego stanu rzeczy może być jeden, a mianowicie niższa emerytura.

Skutki obniżenia wieku emerytalnego

Jeszcze przed rokiem prognozowana kwota wypłacanej emerytury była obliczana na podstawie starych przepisów. Co to znaczy? Otóż wyliczenia były uwzględniane na podstawie wyższego wieku emerytalnego, czyli dłuższego okresu wpłacania składek, a tym samym krótszego okresu ich pobierania w przyszłości. Idąc tym tokiem rozumowania, na liście, który otrzymała wtedy dana osoba, kwota musiała być wyższa od tej, którą otrzymała w bieżącym roku.

To wciąż tylko prognozy

Oczywiście listy, które do nas trafiają, to tylko prognozy. Jeśli już weźmiemy je do ręki, warto zwrócić uwagę, czy na nasze konta trafiły wszystkie składki za każdy kolejny miesiąc pracy. Nie możemy również zapomnieć o tym, że do czasu, kiedy przyjdzie nam pobierać składki, wszystko może się zmienić. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że będą to zmiany z korzyścią dla nas…

Prognozy emerytur tematem żartów

Prognozy emerytur w Polsce są często tematem żartów – szczególnie wśród młodych obywateli kraju. Oczywiście „żarty” mają często zabarwienie czarnego humoru. Nie ma się co dziwić, bo życie na emeryturze mimo wielu uczciwie przepracowanych lat, jest często wyjątkowo trudne.

Otrzymałeś już list od ZUS-u? Jaka była Twoja reakcja, kiedy zobaczyłeś, że prognoza przedstawia się gorzej niż rok wcześniej? Czekamy na komentarze!

Może Cię zainteresować

zamknij