×

Jest już 6 ofiar śmiertelnych. Tajemnicza choroba zbiera coraz większe żniwo

Wszystko wskazuje na to, że e-papierosy wywołują groźną chorobę płuc. Takie doniesienia płyną do nas od lekarzy ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsi specjaliści dokładnie przyglądają się urządzeniom, reklamowanym jako bezpieczniejsze zamienniki papierosów. Jednak w wyniku ich palenia na tajemniczą chorobę zmarło już kilka osób.

E-papierosy wywołują niebezpieczną chorobę płuc

Jeszcze do niedawna wiele osób wierzyło, że e-papierosy są całkowicie bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Pojawiały się nieliczne głosy, mówiące o ich szkodliwości, ale znikały w zalewie zachwytu nowym sposobem na „nieszkodliwe” palenie.

Teraz amerykańskie służby medyczne bardzo dokładnie przyglądają się elektronicznym papierosom, a dokładniej mówiąc wlewanym do nich olejkom. Wszystko przez chorobę, na którą zapadło już 450 osób, z czego 6 zmarło. Jedyną poszlaką łączącą wszystkie przypadki zachorowań, są właśnie e-papierosy.

Za zachorowania odpowiedzialne są środki we wkładach do e-papierosów?

Kwestię tajemniczej przypadłości palaczy skomentował David Persse z Departamentu Zdrowia w Houston:

Ważne jest, by zrozumieć, że uszkodzenie płuc związane jest z korzystaniem z e-papierosów. To nie jest infekcja. Pacjenci nie reagują na antybiotyki. Lądują na oddziale intensywnej terapii. Wielu z nich jest podłączonych do aparatury wspomagającej oddychanie

Mimo setek chorych ekspertom z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, nadal nie udało się ustalić dokładnej przyczyny zachorowań. Do tej pory odkryli obecność octanu witaminy E w olejkach do palenia. Tę substancję wykorzystuje się w kremach i suplementach diety. Stosowana w ten sposób nie jest groźna, ale jej wdychanie jest bardzo niebezpieczne.

Ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia

Lekarz Robert Glatter z ośrodka zdrowia w Lenox Hill nie ma wątpliwości, że to chemikalia z wkładów do elektronicznych papierosów są odpowiedzialne za wywoływanie choroby:

Nie wiemy co dokładnie jest przyczyną, ale aromaty czy aerozole stosowane w e-papierosach są co najmniej w części odpowiedzialne za ten stan rzeczy. Wiemy, że istnieje coś takiego, jak schorzenie spowodowane korzystaniem z tych urządzeń, i że może je powodować wiele czynników. To ważne, by ludzie zdali sobie sprawę z tego, że za każdym razem, gdy korzysta się z e-papierosów, do płuc trafia nie para wodna, a chemikalia

E-papierosy będą zakazane, ponieważ wywołują chorobę płuc

Eksperci przestrzegają, że przez rzekomą nieszkodliwość e-papierosów, coraz częściej uzależniają się od nich dzieci i nastolatki. Zaczynają już w wieku 10-12 lat, kompletnie nieświadomi ich zgubnego wpływu na zdrowie. Nastolatką chorującą przez e-papierosy jest Emma Bowland. Jej relacja jest przerażająca:

Moje płuca krwawiły. Nie mogłam samodzielnie oddychać. Brałam dużo krótkich i szybkich oddechów. Zaczęło się od bólu brzucha, ale potem nastąpiły silne bóle głowy. Brzuch bolał mnie to tego stopnia, że nie mogłam usiąść. Leżałam i płakałam

Amerykańskie Towarzystwo Medyczne przestrzega przed używaniem elektronicznych papierosów, ale niektóre stany i miasta idą o krok dalej. Władze stanu Nowy Jork chcą całkowicie zakazać ich używania. Z kolei w San Francisco od 2020 roku nie będzie można kupić e-papierosów.

Może Cię zainteresować

zamknij