Dzwoni nieznany numer? To najlepsze, co możesz zrobić w tej sytuacji

  Nieznany numer - jak sprawdzić, kto dzwoni?
  Nieznany numer - jak sprawdzić, kto dzwoni?

  20.03.2024 09:26

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Spoglądasz na ekran telefonu i zastanawiasz się, czy odebrać połączenie od numeru, który nie jest zapisany w Twoich kontaktach. Czy takie rozmowy powinno się ignorować, czy jednak zaryzykować i odebrać? Czy istnieje sposób, by dowiedzieć się, kto próbuje się z nami skontaktować? Jak ustrzec się przed ewentualnymi próbami oszustwa?

  Rozmowa z nieznanego numeru może być nie lada dylematem. Nigdy nie mamy pewności, kim naprawdę jest osoba dzwoniąca. Istnieje ryzyko, że to ktoś, kto ma na celu wyłudzenie Twoich danych osobowych, na przykład w celu przejęcia dostępu do konta bankowego i kradzieży środków. Jak więc zminimalizować ryzyko wpadnięcia w tego typu pułapki?

  Dane mogą pochodzić z wielu źródeł. Możliwe, że Twoje informacje wyciekły z jakiejś bazy danych (co niestety zdarza się dość często nawet wielkim korporacjom) albo Twoje dane teleadresowe zostały sprzedane przez firmę, która je posiadała. Oszuści są czasami gotowi zainwestować pewne pieniądze w zdobycie takich informacji, ponieważ w dłuższej perspektywie może im się to opłacać. Jeśli zauważysz wzmożoną liczbę połączeń od telemarketerów, to możesz być niemal pewien, że Twoje dane osobowe oraz numer telefonu krążą po sieci. Przykro to stwierdzić, ale zmiana tej sytuacji bez zmiany numeru telefonu wydaje się niemożliwa, a taki krok dla wielu jest zbyt kłopotliwy.

  dzwoni nieznany numer, fot. freepik
  dzwoni nieznany numer, fot. freepik

  Co zrobić, gdy dzwoni nieznany numer?

  Oczywiście, możesz nie odbierać połączeń od nieznanych numerów, jednak to rozwiązanie może Cię ochronić tylko czasowo. Zdeterminowanemu oszustowi nie sprawi trudności ponowne zadzwonienie. Możliwe, że to faktycznie połączenie z Twojego banku. Warto pamiętać, że instytucje finansowe rzadko kiedy inicjują kontakt telefoniczny z ważnymi sprawami, chyba że ma miejsce pilna sytuacja. W takim wypadku, jeśli odbierzesz telefon od rzekomego przedstawiciela banku, najlepiej jest zachować ostrożność. Sprytne zdefiniowanie podejrzanego numeru w internecie będzie odpowiednim krokiem. Wystarczy, że wyszukasz numer w Google, by dowiedzieć się więcej. Należy jednak pamiętać, że nawet to oszuści mogą obejść, modyfikując wyświetlany numer. W takich okolicznościach rozsądnym zachowaniem wydaje się rozłączenie i niezależne skontaktowanie się z bankiem, aby upewnić się co do prawdziwości informacji. Tym sposobem zyskasz prawie pełną pewność co do tożsamości rozmówcy.

  dzwoni nieznany numer, fot. freepik
  dzwoni nieznany numer, fot. freepik
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także