×

Dla wszystkich kobiet, które poroniły ciąże – Dzień Matki jest również dla Was

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. W Polsce obchodzony jest Dzień Matki. Z tej okazji życzymy wszystkim Mamom spełnienia wszelkich marzeń i radości z wyjątkowej życiowej roli, jaką jest posiadanie dziecka. Pamiętamy też o kobietach, które straciły swoje dzieci.

Aniołkowe Mamy

Moment narodzin dziecka to nowy etap w życiu każdej kobiety, który diametralnie zmienia rzeczywistość i przewartościowuje dotychczas znane pojęcia. To chwila, w której pojęcie własnego „ja” należy zdefiniować na nowo, ponieważ odtąd najbliższym towarzyszem życia i codziennym wyzwaniem jest właśnie maluch. Niestety, nie każdej mamie dane jest zobaczyć własne dziecko.

Dla wielu kobiet, które straciły ciążę, Dzień Matki ma wymiar symboliczny. Te kobiety doświadczyły macierzyństwa w zupełnie innym wymiarze. Musiały uporać się z dramatem poronienia i przyzwyczaić do myśli, że choć już za kilka miesięcy miały powitać na świecie swoje dziecko, to ich ciało nie jest już domem dla nowego życia. Poronienie na wczesnym etapie ciąży jest równie trudne, a dla niektórych kobiet znaczy tyle, co utrata zaawansowanej ciąży, ponieważ nie pozostawia jakiejkolwiek pamiątki po wyczekiwanym dziecku. Szpital nie jest w stanie wydać pogrążonej w smutku kobiecie żadnego dowodu na to, że jej ciąża istniała, poza wpisem do historii ciąży.

Aniołkowe Mamy często, aby ustrzec przed zapomnieniem swoje utracone dziecko, kolekcjonują zdjęcie USG, nawet jeśli płód jest na nim ledwo dostrzegalny. Ile jest takich mam, które straciły ciążę? Więcej niż mogłoby się wydawać. To może być Twoja przyjaciółka, znajoma, siostra, mama, babcia… Pewne jest, że żadna kobieta nie zapomina dnia, w którym odeszło jej dziecko. Ten moment pamięta nie tylko jej umysł, ale również ciało.

dzień Matki
Pixabay

Bycie matką

Choć pierwsze chwile macierzyństwa nie należą do najłatwiejszych, to z czasem relacja rozwija się i przeradza w nierozerwalną więź. Macierzyństwo bez wątpienia jest cierpliwością, bez względu na to, jakie wydarzenia mają miejsce w życiu matki i dziecka. Jest wytrwałością w prozaicznych sytuacjach takich jak pomoc dzieciom w nauce, gdy ważniejsze od szybkiego wykonania zadania staje się wpojenie im wiedzy.

Posiadanie dziecka jest również poświęceniem, które przyjmuje rozmaite formy. Wiąże się z utratą pełnej niezależności, odstąpieniem części własnego życia i przestrzeni na rzecz drugiego człowieka. Własne marzenia i plany na pewien czas muszą zejść na boczny tor. Z drugiej strony, bycie matką to piękna przygoda, której trudy wynagradzają kwiaty z bibuły, naszyjniki z suchego makaronu czy laurki w wykonaniu Twoich dzieci. Macierzyństwo uczy tego, że fizyczna obecność nie jest niezbędna, abyś wiedziała, że ktoś jest z Tobą związany.

W Dniu Matki składamy wszystkim Mamom najlepsze życzenia zdrowia, uśmiechu, sukcesów w procesie wychowywania dzieci oraz ogromnej ilości energii, której tak bardzo potrzebują, aby sprostać nigdy niekończącej się roli matki.

dzień matki 2
Pixabay
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pinterest (miniatura wpisu), Pixabay, Pxfuel

Może Cię zainteresować

zamknij