×

To możesz kupić swojemu pupilowi z okazji Dnia Kota. Na pewno zamruczy z zadowolenia!

Światowy Dzień Kota jest obchodzony w Polsce od 2006 roku i mimo relatywnie krótkiego stażu cieszy się rosnącą popularnością. Wielu „kociarzy” zastanawia się, jak umilić swoim pupilom ten wyjątkowy dzień, a jednocześnie zapewnić sobie dodatkową porcję przytulania i mruczenia.

Krótka historia kotów

Koty zostały udomowione około 10 tysięcy lat temu. Starożytni Egipcjanie uważali je za wysłanników bogów i na znak szacunku poddawali je mumifikacji po śmierci. W Europie koty awansowały do rangi domowników najprawdopodobniej ze względu na swoje umiejętności łowcze.

Obecnie koty swoją popularność zawdzięczają głównie temu, że uchodzą za… niekłopotliwe. W przeciwieństwie do psów, nie wymagają spacerów, więc wydają się idealną opcją dla zapracowanych. Warto też wspomnieć, że koty niejako położyły podwaliny pod rozwój Internetu. Śmieszne filmiki, których bohaterami były koty, zapisały się w historii Internetu jako pierwsze virale. Aktualnie powstają memy na Światowy Dzień Kota 2020.

Światowy Dzień Kota

Dla uhonorowania niezaprzeczalnego wkładu kotów w rozwój ludzkiej cywilizacji Włosi w 1990 roku ustanowili Dzień Kota. Za nimi poszły inne narody, aż w końcu pomysł dotarł również do Polski. Pierwszy Światowy Dzień Kota był w naszym kraju obchodzony 17 lutego 2006 roku.

Z czasem świętowanie tego dnia zaczęło zataczać coraz szersze kręgi. Wielbiciele kotów mają w tym roku wiele możliwości. Mogą wziąć udział w akcji „Dzień kota w księgarniach” zorganizowanej przez Wydawnictwo EMG, księgarnie, galerie, sklepy plastyczne oraz Miesięcznik Kocie Sprawy. W Warszawie udział zgłosiły trzy księgarnie:

  • Reset przy ul. Dąbrowskiego 36;
  • Księgarnia Autorska Złote Tarasy przy ul. Złotej 59;
  • Moda na Czytanie przy ul. Brackiej 25.

Pomysły na prezenty

Niektórzy wolą spędzić ten dzień tylko w towarzystwie swojego pupila. Warto zadbać, by był wyjątkowy.

W rankingu prezentów dla kota smakołyki plasują się zawsze w czołówce. Dotyczy to zwłaszcza kotów, które młodość mają już za sobą i ganianie za zabawką uważają za zachowanie poniżej swojej godności. Każdy, kto mieszka w kotem, orientuje się, jakie specjały preferuje jego ulubieniec.

Łatwo to rozpoznać: najbardziej pożądane są te smakołyki, przy jedzeniu których kot próbuje jednocześnie mruczeć. Nie jest to łatwe i stanowi dowód najwyższego szacunku wobec potrawy.

Kotom o bardziej rozrywkowym usposobieniu mogą spodobać się piłeczki, pluszowe myszki, piórka i grzechotki przymocowane do sznurka. Z pewnością też docenią, chociaż na swój wycofany sposób, czas spędzony z człowiekiem na zabawie.

W każdym razie warto z okazji Światowego Dnia Kota wybrać się do sklepu zoologicznego i wyszukać coś, co spodoba się naszemu pupilowi.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.se.pl, pl.wikipedia.org, www.polityka.pl