×

Nowe zalecenia odnośnie koronawirusa. Tyczą się dzieci i młodzieży

Dzieci muszą nosić maseczki, zdecydowała Światowa Organizacja Zdrowia.  Ponieważ przechodzą zakażenie bezobjawowo, stanowią zagrożenie.

Sytuacja epidemiologiczna

Uniwersytet Johna Hopkinsa w Baltimore opublikował w sobotę dane, z których wynika, że od początku pandemii na świecie na Covid-19 zachorowało 23 miliony ludzi, a zmarło ponad 800 tysięcy.

Dzień wcześniej szef Światowej Organizacji Zdrowia zorganizował konferencję prasową po tom by wyrazić nadzieję, że pandemia koronawirus potrwa w sumie nie dłużej niż dwa lata. Swoje przeczucie w tej sprawie oparł na analogii do grypy hiszpanki, która w latach 1918-1919 zabiła kilkadziesiąt milionów osób, a być może nawet 100 milionów. Z ogólną sumą zgonów na hiszpankę jest problem, bo 100 lat temu nie prowadzono szczegółowych statystyk, a wiedza medyczna była na znacznie niższym poziomie niż obecnie.

Na szczęście coraz więcej wiemy o koronawirusie i specyfice jego działania. Najnowsze odkrycia dotyczące zakażeń dzieci i młodzieży wirusem SARS-CoV-19 natchnęło WHO pomysłem, by wprowadzić nakaz noszenia maseczek ochronnych dla tych grup wiekowych.

Młodzi roznoszą koronawirusa

Okazało się bowiem, że dzieci i młodzież mogą roznosić koronawirusa nie wiedząc o tym. Dodatkowym problemem jest to, że młodzi ludzie najmniej przejmują się zagrożeniem epidemiologicznym, w przekonaniu, że ich nie dotyczy. Dlatego WHO uznała, że najwyższy czas zmusić ich do odpowiedzialności i w porozumieniu z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF, wydała nowe zalecenia:

Dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny nosić maseczki na twarz, aby pomóc w walce z pandemią koronawirusa, tak samo jak dorośli. Dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny nosić maskę szczególnie wtedy, gdy nie można zapewnić odstępu jednego metra od innych osób i występuje powszechna transmisja choroby w okolicy.

Z kolei w przypadku dzieci w wieku od 6 do 11 lat noszenie maseczki powinno być uzależnione od stopnia transmisji wirusa w danym regionie i zdolności dziecka do korzystania z maseczki.

W przypadku dzieci w tym wieku korzystanie z maseczki powinno zawsze odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Dzieci w wieku do pięciu lat nie powinny nosić maseczek „ze względu na bezpieczeństwo i ogólny interes dziecka”.

 

 

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.tvp.info
Fotografie: www.pexels.com

Może Cię zainteresować

zamknij