×

Dymisje za Polski Ład? W rządzie mogą polecieć głowy

Miał być „nowy ład”, potem „polski ład”, a wyszło… jak zwykle – stary chaos i nieporządek. Dziennikarze RMF FM donoszą, że w rządzie mogą polecieć głowy. Będą dymisje za Polski Ład?

Na początku był chaos

Zjednoczona Prawica pokładała ogromne nadzieje w Polskim Ładzie. PiS miał nadzieję, że reforma zagwarantuje partii zwycięstwo w kolejnych wyborach parlamentarnych.

Teraz jest realna obawa, że może to nas pogrzebać

– przyznał w RMF FM anonimowo jeden z wiceministrów.

Czołowi politycy nieustannie zapewniali, że reforma będzie korzystna, a przynajmniej neutralna dla większości Polaków. Ale daleko padają zapewnienia od rzeczywistości. Reforma podatkowa, przedstawiana jako ogromny sukces, zdążyła już zaliczyć wizerunkową wpadkę. Minęło dosłownie kilka dni, odkąd zaczął funkcjonować Polski Ład, a już udało się mocno zdenerwować nauczycieli i mundurowych, którzy otrzymując pensje odczuli nawet kilkuset złotowe straty. Ministrowie złożyli już zapowiedzi rekompensat, ale niesmak pozostał. I pytanie – co będzie dalej?

Gromy spadły na Ministerstwo Finansów. Szef resortu Tadeusz Kościński w piątek wieczorem podpisał rozporządzenie, które zmienia technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy. Zdaniem Kościńskiego ma to być wyjście naprzeciw tym, którzy ucierpieli w wyniku „niedogodności”.

Chcemy, by osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, jeszcze w styczniu dostały zwrot nadpłaty. Kolejną kwestią jest wprowadzenie rozwiązania, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, którzy mają inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymali zwrot nadpłaconych zaliczek, oraz aby Polski Ład był dla nich neutralny lub korzystny również w ujęciu całorocznym

– wyjaśnia Kościński.

Premier przeprasza

Podobno, co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr. Ale na pewno nie w przypadku Polskiego Ładu. Część działaczy Zjednoczonej Prawicy uważa, że negatywnego pierwszego wrażenia reformy podatkowej nie da się już odwrócić.

Trzeba sobie powiedzieć otwarcie, że na poziomie technicznym mogli w Ministerstwie Finansów lepiej przewidzieć pewne zjawiska i zawczasu je przepracować

– przyznał w rozmowie z radiem członek gabinetu.

Za zamieszanie przeprosił również premier Mateusz Morawiecki.

Za niepotrzebny stres i nerwy przepraszam wszystkich, których ten błąd dotknął

– powiedział premier w rozmowie z Interią.

Ale na ukorzenie się jest trochę za późno. Coraz głośniej mówi się o kompromitacji i nieodwracalnych spadkach sondażowych. Posłowie z klubu PiS- podkreślają, że rząd właściwie nie miał żadnej strategii komunikacyjnej, wdrażając Polski Ład. Tradycyjnie skupiono się na przechwałkach i podkreślaniu, ile pieniędzy zostanie w portfelach Polaków. Tymczasem w pierwszych dniach nowego roku larum podnieśli ci, którzy stracili po kilkaset złotych. Ład w polskim wydaniu?

Dymisje za Polski Ład

Dziennikarze RMF FM donoszą, że bez „ofiar” prawdopodobnie się nie obejdzie. Chociaż oficjalnie nie potwierdzono tych informacji, coraz głośniej mówi się na temat dymisji, które dotknęłyby czołowych polityków. Na ten moment nie zapadły konkretne decyzje, ale, według stacji, „dymisje, na przykład w randze wiceministrów, nie są wykluczone”.

W kuluarach wśród kandydatów do dymisji wskazuje się nawet premiera Morawieckiego. Tym doniesieniom zaprzeczył rzecznik rządu Piotr Müller, zaznaczając, że „nie interesują go plotki i ploteczki”.

Teraz wszystkie siły na pokład, jeżeli chodzi o korekty, które trzeba niezbędnie zrealizować, aby dodatkowe wyższe środki finansowe trafiły na konta Polaków

– oznajmił rzecznik.

Czas na wyciąganie wniosków, również personalnych, na pewno za jakiś czas przyjdzie. W tej chwili kluczowe jest to, aby Polacy skorzystali na Polskim Ładzie

– zaznaczył.

W najbliższym czasie przekonamy się, czy niespodzianki związane z Polskim Ładem zakończą się na pensjach części budżetówki.

W sieci możemy znaleźć wiele niepochlebnych opinii. Internauci wielu przypadkach piszą o kompromitacji, niekompetencji i o chaosie oraz nieprządku.

Fotografie:

Może Cię zainteresować