×

Dwuletnia dziewczynka w Oknie Życia. Policja ustaliła, kim są jej rodzice

Dwuletnia dziewczynka w Oknie Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie. Jak się okazało, rodzice zostawili przy dziecku list…

Dwuletnia dziewczynka w Oknie Życia

Zazwyczaj do Okna Życia trafiają noworodki, ale tym razem było inaczej.

W poniedziałek 16 sierpnia ok. godz. 21 siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny usłyszały głośny alarm, który oznaczał jedno – w Oknie Życia pojawiło się dziecko. Jak się okazało była to ok. dwuletnia dziewczynka (później doprecyzowano, że dziecko ma 2,5 roku).

Wkrótce informację o kolejnym dziecku, pozostawionym w Oknie Życia, przekazał dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator.

Pragnę poinformować, że dzisiaj w Oknie Życia zostawiono dziewczynkę 2,5-letnią. Jest zdrowa, a obecnie znajduje się pod dobrą opieką Sióstr…

– przekazał w mediach społecznościowych.

Policja ustaliła tożsamość rodziców

Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, przy dziewczynce pozostawiono list, ale widniało na nim jedynie imię dziecka. Z kolei serwis dziennikzachodni.pl ustalił, że 2,5-latka pochodzi z północnej części województwa śląskiego. Policjanci ustalili już tożsamość dziecka.

(…) Przeprowadziliśmy w tej sprawie wszystkie niezbędne czynności, tożsamość dziecka została ustalona. Dokumentacja zostanie przekazana do sądu, który podejmuje decyzje w takich sprawach

– przekazała Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Teraz o przyszłości dziewczynki zadecyduje sąd rodzinny.

To już szóste dziecko, które znaleziono w Oknie Życia w Częstochowie. Przypomnijmy: jest to miejsce, w którym matka może zostawić dziecko, którego nie chce lub nie może wychowywać. Częstochowskie Okno Życia działa od 28 grudnia 2008 roku. Zostało otwarte i poświęcone przez abp. Stanisława Nowaka, ówczesnego metropolitę częstochowskiego. Założono je natomiast z inicjatywy Caritas archidiecezji częstochowskiej i Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny (służebniczek starowiejskich).

Jak działa Okno Życia?

Okno otwiera się z dwóch stron. W miejscu dla dziecka jest stała temperatura 22 st. Celsjusza, natomiast z drugiej strony znajduje się inkubator, w którym dziecko czeka na przyjazd karetki.

Pozostawienie dziecka w Oknie Życie nie jest przestępstwem.

Pozostawienie noworodka w oknie życia nie jest aktem porzucenia w rozumieniu art. 210 kodeksu karnego. Zaleciłem, aby nie wszczynać postępowań w przypadku, gdy nie ma podstaw do stwierdzenia, że doszło do przestępstwa na szkodę dziecka

– wskazał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Postępowanie może zostać wszczęte jedynie wtedy, gdy są podstawy, by przypuszczać, że zachodzi podejrzenie przestępstwa wobec noworodka, np. użycia przemocy.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować