×

Duże zmiany od 1 stycznia! Prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę podatkową

Duże zmiany od 1 stycznia! Będą one dotyczyć milionów Polaków. 16 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ważną ustawę. Jaki będzie mieć ona wpływ na nasze życie?

Duże zmiany od 1 stycznia

Jak poinformowała wczoraj Kancelaria Prezydenta RP, 16 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w „Polskim ładzie„. Konkretnie chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Tak cel ustawy wyjaśnia Kancelaria Prezydenta RP:

Stworzenie przyjaznego i sprawiedliwego systemu podatkowego, który pozwoli Polsce na zajęcie dominującej pozycji w wyścigu o inwestycje (…)

W praktyce najistotniejsze zmiany, jaka zostaną wprowadzone z początkiem nowego roku, to:

  • podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do 30 000 zł
  • podwyższenie do 120 000 zł kwoty, po której przekroczeniu ma zastosowanie stawka podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 32 proc.

Ustawa likwiduje odpis składki zdrowotnej od podatku (wprowadza jednak tzw. ulgę dla klasy średniej). Zmienia też zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom oraz wprowadza tzw. podatek minimalny od korporacji. Ci bardziej zamożni, więcej dorzucą na służbę zdrowia.

Oszczędności dla rencistów i emerytów

W ustawie wskazano także na rozszerzenie katalogu zwolnień od podatku dochodowego od osób fizycznych o określone przychody. Jak informuje businessinsider.com, ulgi obejmą m.in. przychody otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia (kobiety) i 65. roku życia (mężczyźni), który mimo nabycia uprawnień emerytalno-rentowych nie korzysta z nich.

Rząd wyraźnie postanowił zatroszczyć się o dużą grupę swoich wyborców. Emeryci i renciści sporo zyskają. Konkretne wyliczenia przestawia „Gazeta Wyborcza”.

Spośród osób w wieku 60/65+, rozliczających się samodzielnie, niemal co czwarty zarobi do 100 zł miesięcznie. Dla ponad 71,2 proc. zyski mieścić się będą w przedziale 100-250 zł miesięcznie. Niemal 80 proc. małżeństw osób w wieku 60/65+ odniesie korzyści przekraczające 250 zł miesięcznie

Zmiany, proponowane przez rządzących, mają wejść w życie już wkrótce – 1 stycznia 2022 roku. Senat chciał, by z nowymi rozwiązaniami podatkowymi poczekać o rok dłużej, ale Sejm odrzucił poprawkę Senatu.

Fotografie:

Może Cię zainteresować