×

O szóstej rano pod Sejmem pojawił się drut kolczasty! Sytuacja jest poważna

Drut kolczasty pod Sejmem! Aktywiści sprzeciwiają się w ten sposób wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego w pobliżu granicy polsko-białoruskiej i niemożliwości niesienia pomocy koczującym tam imigrantom. Wcześniej rozpoczęli już głodówkę. Jak zakończy się ta sytuacja?

Drut kolczasty pod Sejmem

Dziś od rana w pobliżu Sejmu trwa demonstracja o nazwie „Obywatelski stan wyjątkowy”, która ma na celu poparcie dla migrantów, a także sprzeciwienie się wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Na miejscu pojawiła się już policja.

Protestujący rozciągnęli przed budynkiem Sejmu symboliczny drut kolczasty i przypięli do niego białą różę, która jest symbolem antynazistowskim. Rozwieszono też transparenty z hasłami: „Refuges welcome” i „Żaden człowiek nie jest nielegalny”.

Głodówka – jak to się zaczęło?

We wtorek 31 sierpnia rozpoczęto pod Sejmem głodówkę pod hasłem „Solidarnie z uchodźcami”. Wszystko pod wpływem informacji, które dochodziły z granicy polsko-białoruskiej.

Jedna z osób o imieniu Iza w środę w rozmowie z Gazetą Wyborczą powiedziała:

Decyzję, że to robimy, podjęliśmy w ciągu jednego dnia i od rana byliśmy już w drodze do Warszawy. Zdecydowaliśmy się na to pod wpływem rozmowy z osobą, która była na miejscu przy granicy i przyjechała osobiście nam o tym opowiedzieć. Poczuliśmy, że musimy działać.

Protestujący podkreślali także, że odmawiać jedzenia będą przez czas nieokreślony. Zaznaczali też, że ich protest jest oddolny, anarchistyczny i otwarty na każdą chętną do udziału osobę. Czują się bezradnie, ponieważ wszystkie próby bezpośredniego udzielenia pomocy uchodźcom są blokowane przez służby. Dlatego żądają: „udzielenia azylu osobom, które uciekają przed prześladowaniami reżimu talibów”, „natychmiastowego udzielenia pomocy humanitarnej przetrzymywanym osobom” i „aby straż graniczna przestała łamać prawa człowieka na rozkaz polskiego rządu”.

Dodatkowo, protestujący z grupy Wilczyce napisali list do afgańskich uchodźców z wyrazami wsparcia:

Do wszystkich osób przetrzymywanych na granicy polsko-białoruskiej!

Drogie Przyjaciółki, Drodzy Przyjaciele.

Jesteśmy grupą 11 osób, która we wtorek 31 sierpnia rozpoczęła strajk głodowy pod polskim Sejmem. Żądamy udzielenia Wam natychmiastowej pomocy humanitarnej i azylu. Ten protest wydaje nam się teraz jedynym sposobem wyrażenia naszej solidarności i wsparcia. Głodując, myślimy o Waszym cierpieniu, świadomi, że i tak znajdujemy się w wielokrotnie lepszej sytuacji niż Wy. Nie traćcie nadziei. Będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, by zmusić polskie władze do opamiętania i zaniechania zbrodniczych działań, jakich się wobec Was dopuszczają.

Z miłością

– Angelika Chruścik, Maja, Hesus, Peter (Francja), Edith (Francja), Adrian (Francja), Violette (Francja), Maciej Pisuk (Warszawa, Polska), Przemek Siewior, Iza (Polska), Józio (Polska)

Źródła: www.facebook.com, natemat.pl, warszawa.wyborcza.pl

Może Cię zainteresować

zamknij