×

Druga fala epidemii koronawirusa? Niektóre państwa już wznawiają restrykcje!

Druga fala epidemii koronawirusa? Według ekspertów nadejdzie w zimie i może być groźniejsza od pierwszej. Już teraz niektóre państwa zmagają się z gwałtownym wzrostem zachorowań, dlatego decydują się na ponowne wprowadzenie restrykcji.

Druga fala epidemii koronawirusa

Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie napawają optymizmem. Zdaniem szefa organizacji, dr Hans Henri Kluge druga fala koronawirusa nadejdzie na przełomie 2020 i 2021 roku i doprowadzi do jeszcze większej liczby zgonów. Zwłaszcza, że zbiegnie się ona z sezonem grypowym.

Z prognozami WHO zgadza się Łukasz Szumowski. W wywiadzie dla portalu Interia.pl minister zdrowia powiedział:

Dojdą wtedy chorzy na grypę. Może dochodzić do „pomieszania”. Część z chorujących będzie miała grypę, a część COVID. I w ten sposób będzie dochodzić do wzajemnego zarażania się.

Według szefa resortu zdrowia, Polska jest dobrze przygotowana na nawrót epidemii. Ostatnio stwierdził, że „epidemia w Polsce jest w stanie zwijającym się, wygaszającym”.

Powrót obostrzeń związanych z koronawirusem

Na całym świecie obecnie choruje 14 429 371 osób, z czego zmarło już 604 963 pacjentów. W niektórych krajach odnotowuje się gwałtowny wzrost zachorowań. W związku z tym władze poszczególnych państw decydują się na przywrócenie niektórych obostrzeń.

Izrael

Rząd Izraela zdecydował się na przywrócenie większości restrykcji z powodu drugiej fali koronawirusa, która dotknęła to państwo. W początkowej fazie epidemii władzom udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i w maju nastąpiło „odmrożenie gospodarki”. Jednak na przełomie czerwca i lipca liczba zachorowań na terenie kraju zaczęła gwałtownie rosnąć.

Jak podało Radio Izrael, pierwsze restrykcje mają dotyczyć weekendów. Jeśli rząd uzyska poparcie parlamentu, w weekendy zacznie obowiązywać pełna kwarantanna wraz z nakazem pozostania w domu.

W związku z tym na weekend zamknięte zostaną: sklepy, lokale rozrywkowe, galerie handlowe, baseny, muzea i ogrody zoologiczne. Jednocześnie we wszystkie dni tygodnia obowiązywać będzie zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób wewnątrz i 20 osób na zewnątrz. Restauracje ponownie będą zmuszone do oferowania usług tylko na wynos. Decyzja na temat szkół i przedszkoli ma dopiero zostać podjęta.

Jak dotąd w Izraelu stwierdzono 49 365 przypadków zachorowań na COVID-19, z czego 401 zakończyły się śmiercią.

Francja

Od 1 sierpnia we Francji będzie obowiązywać bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak powiedział premier Jean Castex, ma to ochronić obywateli przed drugą falą zachorowań.

We Francji do tej pory zakaziło się 174 674 osób, z czego zmarło 30 152 pacjentów. Aż za 75 proc. przypadków odpowiadają cztery regiony: Ile-de-France, Grand Est, Owernia-Rodan-Alpy i Hauts-de-France.

Niemcy

Helge Braun, minister ds. nadzwyczajnych w niemieckim rządzie powiedział podczas ostatniej konferencji, że:

Nasze środki mają również na celu zapobieżenie drugiej wielkiej fali. Wymaga to jednak, abyśmy byli konsekwentni, nie stawali się nieostrożni w naszych działaniach i nadal zachowywali szacunek dla wirusa.

Zdaniem polityka, Niemcy są na dobrej drodze do uniknięcia drugiej fali zachorowań. Jednak obywatele muszą stosować się do wytycznych rządu, czyli: noszenia maseczek, zachowania odpowiedniego dystansu społecznego i, jeśli to konieczne, kwarantanny.

Władze państwa rozważają także wprowadzenie lokalnych zakazów podróżowania dla regionów, w których nastąpiłby nagły wzrost zachorowań.

W Niemczech potwierdzono 202 572 przypadki, zmarło 9 162 osób.

Australia

Na terenie Australii odnotowuje się znaczy przyrost zakażeń. W początkowym stadium epidemii państwo nie miało dużej liczby przypadków zachorowań. Teraz jednak władze obawiają się gorszego przebiegu drugiej fali koronawirusa.

Szczególnie zła sytuacja panuje na południowym wschodzie kraju. Stan Wiktoria zdecydował się wznowić kwarantannę w stolicy (Melbourne). W stanie Nowa Południowa Walia przywrócono ograniczenia w restauracjach i pubach.

Granice Australii Południowej, Wiktorii i Nowej Południowej Walii nadal pozostają zamknięte. Kwarantanna obowiązuje także w Sydney, najbardziej turystycznym australijskim mieście.

Na kontynencie australijskim potwierdzono dotąd 11 802 przypadków zakażeń i 122 zgonów.

Źródła: www.worldometers.info, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować