×

Druga fala epidemii w Polsce. Rząd pracuje już nad nowym projektem obostrzeń

Druga fala epidemii w Polsce. Pewne jest, że naszego kraju nie ominie drugi szczyt zachorowań na COVID-19. Rząd przystąpił już do opracowywania strategii walki z koronawirusem.

Druga fala epidemii w Polsce

W czwartek rząd rozpoczął przygotowania do starcia z drugą falą epidemii COVID-19. Jak można zauważyć, obserwując dane dotyczące dobowych zakażeń, z dnia na dzień nie maleje ilość nowych przypadków. Wręcz przeciwnie, w ostatnich dniach miał miejsce znaczny wzrost. Tylko wczoraj odnotowano aż 458 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z tym, można się spodziewać, że w celu skuteczniejszej walki z epidemią konieczne będzie przywrócenie części obostrzeń, które obowiązywały na jej początku. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, biorąc pod uwagę, że druga fala epidemii w Polsce jeszcze się nie zaczęła, a już dobowe ilości zakażeń są niepokojąco duże. Specjaliści spodziewają się, że niebawem dojdzie do gwałtownego rozprzestrzeniania się w Polsce i na świecie epidemii COVID-19. Na pytanie o to, czy polski rząd planuje przywrócenie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, wicepremier Jadwiga Emilewicz odpowiada:

Nie możemy tego wykluczyć. Śledzę to, co dzieje się w innych państwach na świecie, i muszę przyznać, że po pierwsze – bardzo wiele do tej pory nauczyliśmy się o koronawirusie, a po drugie: najważniejsze będzie przywrócenie pewnych reżimów i przestrzeganie wytycznych, które opracowaliśmy. W zakresie dystansu, dezynfekcji, osłaniania ust.

Znów zostaniemy zamknięci?

Wielu Polaków obawia się, że powrót obostrzeń będzie w ich przypadku oznaczał ponowne zamknięcie w domach na wiele tygodni. Jadwiga Emiliewicz uspokaja, że na razie nie bierze się pod uwagę takiej ewentualności.

Dziś o lock downie absolutnie nie rozmawiamy. Jeśli już, to o bardzo pilnym przestrzeganiu norm i reguł. No, i o ewentualnej poszerzonej zgodzie na informacje o nas samych w sytuacji, gdy pojawi się przypadek zakażenia COVID-19. Tak, abyśmy mieli informacje o tych, którzy kontaktowali się z osobami zainfekowanymi.

Wiadomo już, że we wrześniu nastąpi powrót dzieci do szkół. Może się, jednak okazać, że niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego, placówki po raz kolejny zostaną zamknięte ze względu na dużo szybsze rozprzestrzenianie się wirusa pomiędzy niedbającymi wystarczająco o higienę dziećmi. Tymczasem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska uspokaja, że rozpoczęto już prace mające na celu opracowanie skutecznej strategii walki z drugą falą COVID-19. Jednym z punktów planu działania ma być dostępność do szczepień przeciw grypie oraz testów na obecność koronawirusa. Trudno wyjaśnić, jak szczepienia przeciw grypie miałyby pomóc w walce z zupełnie inną chorobą, jaką jest COVID-19, niemniej jednak powołano zespół, który pracuje nad tym pomysłem. Waldemar Kraska powiedział:

Powołaliśmy zespół, który opracowuje strategię na II falę epidemii. Pierwsze jego posiedzenie ma być w poniedziałek.

Resort zdrowia zamierza także przemodelować szpitale jednoimienne.

Nastał na to czas, by były one bardziej elastyczne do pojawiających się nowych przypadków.

Należy pamiętać, że druga fala epidemii wcale nie musi być ostatnia. Jeżeli w dalszym ciągu ludzie nie będą przestrzegać dystansu społecznego, unikać podróży oraz przestrzegać zasad higieny, faz epidemii może być znacznie więcej.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij