×

Dramat noworodków w ukraińskim szpitalu. W sieci pojawił się poruszający film

Wojna dotyka każdego. Bez wyjątku. Bez względu na wiek. Dramat noworodków w ukraińskim szpitalu jest tego najlepszym dowodem. Maluchy zostały ewakuowane z oddziału intensywnej terapii neonatologicznej do prowizorycznego schronu, by ratować ich życie przed wystrzelonymi w kierunku miasta Dniepr pociskami. Korespondent gazety „New York Times” opublikował wstrząsający film, na którym widać, jak pielęgniarki w bardzo trudnych warunkach opiekują się dziećmi. Dla maluszków są gotowe zrobić wszystko.

Inwazja na Ukrainę

24 lutego Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę w celu jej „demilitaryzacji i denazyfikacji”. Tego dnia życie milionów Ukraińców wywróciło się do góry nogami. Spora część z nich postanowiła walczyć o swoje państwo do ostatniej kropli krwi. Podczas gdy kobiety z dziećmi wciąż opuszczają kraj, mężczyźni w wieku poborowym nie mają takiej możliwości. Aby mogli chronić swoje życie i bronić ukraińskich granic, rozdawana jest im broń.

Dramat noworodków w ukraińskim szpitalu
Instagram

W sieci co chwilę pojawiają się kolejne materiały z horroru, jaki przeżywają nasi wschodni sąsiedzi. Na licznych nagraniach możemy zobaczyć zakorkowane ulice, eksplozje, krew, śmierć, łzy, a przede wszystkim ogromne cierpienie ludzi. Jednym z bardziej przerażających nagrań jest moment, w którym czołg miażdży cywilny samochód.

Dramat noworodków w ukraińskim szpitalu

Dniepr znalazł się pod ostrzałem Rosji wczesnym rankiem 24 lutego. Był jednym z pierwszych zaatakowanych miast. Rosyjskie siły w pierwszej kolejności ostrzeliwały lotnisko, jednostki i składy wojskowe. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia władze Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Dnieprze zdecydowały o przeniesieniu noworodków do prowizorycznego, szpitalnego „schronu” na parterze budynku. Wśród maluszków znalazły się też takie, które zostały przeniesione prosto z oddziału intensywnej terapii neonatologicznej.

Dramat noworodków w ukraińskim szpitalu
Instagram

To jest oddział intensywnej terapii noworodków. W schronie przeciwbombowym. Czy możesz to sobie wyobrazić? To jest nasza rzeczywistość

– powiedział 51-letni dr Denis Surkov, ordynator oddziału neonatologicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Dnieprze.

Dramat noworodków w ukraińskim szpitalu
Instagram

To właśnie ordynator przekazał zarejestrowany w schronie materiał korespondentowi gazety „New York Times. Niedługo potem materiał trafił do sieci, gdzie momentalnie poruszył serca ludzi z całego świata.

Na nagraniu widzimy pielęgniarki, które mają pod swoją opieką kilkanaścioro maluszków. Część kobiet kołysze dzieci w ramionach, inne siedzą z niemowlakami na łóżkach, a jeszcze inne trzymają w rękach butle z tlenem, bez których maleństwa nie byłyby w stanie przeżyć. Pielęgniarki wyglądają na wycieńczone, ale mimo to starają się zachować względny spokój i uśmiechać do kamery. Wiedzą, że bez nich maleństwa nie miałyby najmniejszych szans na przeżycie.

Serce się kraja, kiedy pomyślimy sobie, że te maleństwa dopiero co przyszły na świat, a już muszą mierzyć się z tak potwornym okrucieństwem tego świata.

Źródła: www.fakt.pl, www.instagram.com
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować

zamknij