×

Doradca premiera o obostrzeniach: „Możliwe zdjęcie nawet 95 procent restrykcji”

W najbliższym czasie czeka nas wiele nieudogodnień związanych z wprowadzeniem nowych obostrzeń. Doradca premiera o zdjęciu zakazów rozmawiał w programie Gość Radia ZET. Kiedy możemy liczyć na powrót do normalności?

Nowe obostrzenia rządu

Podczas ostatniej konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował, że od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzona zostaje kwarantanna narodowa. Rząd zamknie m.in. hotele (także na ruch służbowy), galerie handlowe, czy stoki narciarskie.

Mam nadzieję, że ta kwarantanna narodowa przygotuje nas do szczepień, które właśnie dzięki tej kwarantannie będą mogły przebiegać w sposób poprawny i osiągnąć duże liczy osób zaszczepionych, by obronić się, by światełko w tunelu stało się coraz wyraźniejsze.

– powiedział Adam Niedzielski.

Co więcej, w sylwestra będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 rano 1 stycznia. Wciąż zamknięte pozostają szkoły, w sklepach obowiązują limity, a w miejscach publicznych należy zasłaniać usta i nos.

To jednak nie wszystko. W nocy z poniedziałek na wtorek polski rząd wprowadził kolejny zakaz. Mowa o lotach z Wielkiej Brytanii, gdzie potwierdzono rozprzestrzenianie się nowej odmiany koronawirusa. Naukowcy uważają obecnie, że nie powoduje ona groźniejszego przebiegu choroby, ale łatwiej się rozprzestrzenia i jest o wiele bardziej zaraźliwa niż dotychczasowe.

Doradca premiera o zdjęciu zakazów
Twitter

Doradca premiera o zdjęciu zakazów

Wielu Polaków zadaje pytanie, kiedy uda nam się wrócić do normalności? Główny doradca premiera ds. walki z koronawirusem prof. Andrzej Horban w programie Gość Radia ZET powiedział, że jest ku temu jeden warunek:

Jeżeli do lata uda nam się wyszczepić przynajmniej wszystkich, którzy mają 60 lat i więcej, to już jesteśmy bliscy zniesienia 95 proc. tzw. obostrzeń. Prawdopodobnie zapomnimy o czymś takim jak maski.

Lekarz przypomniał, że jako pierwsze powinny zaszczepić się osoby starsze:

Jeżeli wyszczepimy wszystkich 60+, to zabieramy się za następnych i wtedy będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni.

Prof. Horban „bezwzględnie” zalecił szczepienia również młodszym osobom. W jego ocenie, pomoże to skutecznie zahamować transmisję wirusa w społeczeństwie. Zastrzegł jednak, że szczepionki nie będzie natychmiast dla wszystkich:

Z punktu widzenia przeciętnego człowieka trzeba będzie poczekać.

Dopytywany przez dziennikarkę Radia ZET o to, do kiedy „przeciętny człowiek” będzie musiał czekać, ekspert odpowiada: „Tego jeszcze nie wiemy”.

Doradca premiera o zdjęciu zakazów
Twitter
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wpolityce.pl, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij