×

Donald Tusk został wybrany na szefa EPL. Liczba jego kontrkandydatów powala

Donald Tusk szefem EPL. Były premier Polski otrzymał poparcie blisko 93% delegatów. Ma rozpocząć nową erę dla europejskiej chadecji.

Donald Tusk szefem EPL

Głosowanie odbyło się dzisiaj, tj. 20 listopada na kongresie Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Zagrzebiu.

Tuż przed oddawaniem głosów, Donald Tusk przedstawił swoją wizję i mówił do zgromadzonych polityków:

Stańmy razem na tym najważniejszym polu politycznej bitwy, przeciwstawiając się nieodpowiedzialnym populistom, będąc partią odpowiedzialną i popularną. Po pięciu latach mam dość bycia głównym europejskim biurokratą. Jestem gotów do walki. I mam nadzieję, że wy też!

Kandydatura Tuska na przewodniczącego EPL została złożona 18 października przez Platformę Obywatelską. Wtedy zastanawiano się, jak pogodzi swoje obowiązki z wyborami prezydenckimi w Polsce. Jednak 5 listopada, polityk ogłosił, że nie będzie w nich kandydował.

Miał 93% poparcie!

Na Donalda Tuska głosowało 491 delegatów. Przeciwko jego kandydaturze oddano tylko 37 głosów. Stąd wniosek, że polski polityk otrzymał poparcie wynoszące 93%.

Co ciekawe, Tusk nie miał kontrkandydatów. Od początku było jasne, że zostanie wybrany na stanowisko, ale konieczne było przeprowadzenie formalnego głosowania.

Czym jest EPL?

EPL to partia, skupiająca przede wszystkim partie proeuropejskie, chadeckie, ludowe, konserwatywno-liberalne i demokratyczne krajów Unii Europejskiej. Należą do niej 84 ugrupowania z 43 europejskich krajów, w tym PO i PSL.

Z kolei stanowisko po Tusku w Radzie Europejskiej przejmuje były premier Belgii, liberał Charles Michel, a po Antonio Tajanim, który też jest w EPL, szefostwo europarlamentu przejął socjalista David Sassoli.

Premier Węgier, Viktor Orban nie został zaproszony na kongres EPL z powodu zawieszenia w prawach członka partii węgierskiego Fideszu

Źródła: wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.wp.pl, wyborcza.pl
Fotografie: Instagram.com

Polecane

Może Cię zainteresować