×

Donald Tusk osiągnął wiek emerytalny! Jaką emeryturę może otrzymać?

Donald Tusk osiągnął wiek emerytalny! Dzisiaj (22 kwietnia) lider Platformy Obywatelskiej skończył 65 lat. Ale o przyszłość martwić się nie musi. Jego emerytura będzie ogromna!

Donald Tusk osiągnął wiek emerytalny!

Za rządów PO wybuchła gorąca dyskusja, dotycząca wieku emerytalnego Polek i Polaków. Po latach Grzegorz Schetyna przyznał, że podniesienie wieku emerytalnego za rządu PO-PSL, „to był błąd”. Ale twórca i wieloletni lider PO o swoją emeryturę nie musi się martwić.

22 kwietnia lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk skończył 65 lat, w związku z czym osiągnął wiek emerytalny. Może więc wystąpić do ZUS z wnioskiem o wypłatę świadczenia. Czy tak właśnie zrobi? Tego nie wiadomo. Tusk pozostaje aktywnym politykiem i mocno angażuje się w bieżące sprawy. Ale gdyby zamarzył o spokojnym życiu emeryta, o kwestie finansowe nie musiałby się martwić.

Najbogatszy emeryt w polskiej polityce?

Były premier otrzyma dwie emerytury: unijną oraz krajową. Jak szacuje „Super Express”, przewodniczący Platformy Obywatelskiej za pracę w Unii Europejskiej (był przewodniczącym Rady Europejskiej, potem szefem Europejskiej Partii Ludowej) może liczyć na ok. 20 tys. zł emerytury. Do tego dochodzi także krajowa emerytura, która powinna wynieść ok. 10 tys. złotych. 

Dziennikarze „SE” zauważyli, że Tusk może zostać najbogatszym emerytem w polskiej polityce. Prawdopodobnie przebije Joannę Senyszyn i Marka Belkę. Dotychczas to oni otrzymywali najwyższe świadczenia emerytalne wśród polskich polityków. W przypadku Senyszyn mowa o ok. 20 tys. złotych. Belka otrzymuje o 2 tys. zł mniej.

Co ciekawe, Tuskowi nie uda się pobić rekordu, który należy do 86-letniego obecnie mężczyzny. Przepracował on 62 lata przy produkcji ołowiu, cyny i cynku. Jego miesięczna emerytura, po waloryzacji marcowej, to kwota przekraczająca 35 tys. zł.

Przypomnijmy, Tusk zaczynał karierę jako opozycyjny dziennikarz. Ale imał się różnych zajęć. Ma na koncie m.in. sprzedawanie drożdżówek w tunelu dworcowym w Gdańsku. Był też pracownikiem fizycznym w Norwegii. Swój romans z polityką, który okazał się trwałym, wieloletnim związkiem, Tusk rozpoczął po upadku PRL-u.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować