×

Donald Trump nie chce poddać się kwarantannie, pomimo podejrzenia obecności koronawirusa

Podczas piątkowej konferencji prasowej Donald Trump zapowiedział, że prawdopodobnie niebawem podda się testowi na obecność koronawirusa. Prezydentowi USA zarzuca się, że już teraz powinien odbywać kwarantannę. Miał bowiem styczność z osobami zakażonymi.

Donald Trump ma koronawirusa?

Wzrastająca ilość zakażeń sprawiła, że konieczne było podjęcie stanowczych kroków. W Polsce trwają przekształcenia szpitali w oddziały zakaźne, a w całym kraju od dziś obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Wydawać by się mogło, że sytuacja jest trudna, ale wystarczy spojrzeć na USA, aby przekonać się, że może być znacznie gorzej. Na chwilę obecną w Stanach Zjednoczonych odnotowano już 1 762 zakażenia koronawirusem. Dla porówania, w Polsce wykryto na razie 84 przypadków i miały miejsce 2 zgony będące rezultatem choroby Covid-19. Co gorsza, choroba dotyczy wszystkich i nie jest wykluczone, że dosięgła również samego Donalda Trumpa. Dziennikarze od dłuższego czasu dopytywali, dlaczego prezydent nie odbywa kwarantanny, biorąc pod uwagę, że miał do czynienia z zakażonymi. Donald Trump odpowiedział, że póki co nie wystąpiły u niego symptomy choroby, co miał potwierdzić lekarz Białego Domu. Niemniej jednak, wkrótce prawdopodobnie przejdzie test na COVID-19.

G7 w sprawie koronawirusa

W przyszłym tygodniu odbędzie się organizowana przez Biały Dom wideokonferencja z udziałem przywódców G7 (USA, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Kanada, Niemcy, Włochy, dawniej Rosja). Podczas debaty mają zostać podjęte kroki, które pomogą w zapanowaniu nad rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2. Pomysł wirtualnego spotkania poparł w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem prezydent Francji, Emmanuel Macron. Obaj politycy przedyskutowali dotychczas stosowane sposoby walki z epidemią w swoich krajach i zastanawiali się nad tym, jakie wspólne działania mogliby podjąć. Sporo uwagi poświęcili również rozmowie na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie główny problem stanowi Iran, który nieustannie prowadzi badania nad wzbogacaniem uranu i tworzeniem broni jądrowej. Macron i Trump rozmawiali także o sytuacji w prowincji Idlib w północno-zachodniej części Syrii. Obecnie trwa tam ofensywa armii prezydenta Syrii Baszara el-Asada przeciwko rebeliantom.

USA wprowadza stan nadzwyczajny

W piątek w USA ogłoszono stan nadzwyczajny, obowiązujący na terenie całego kraju. W związku z tym uruchomione zostaną dodatkowe fundusze federalne ukierunkowane na prowadzenie walki z epidemią koronawirusa. Jest to kwota około 50 miliardów dolarów. Jak powiedział Trump, stan nadzwyczajny ma na celu zwiększenie ilości dostępnych do walki z koronawirusem narzędzi.

Uwolnić wszystkie moce rządu federalnego.

Wkrótce we wszystkich stanach powstaną centra alarmowe, które pomogą w walce z koronawirusem. Szpitale są w trakcie wdrażania planów awaryjnych, które umożliwią zwiększenie ilości łóżek. Donald Trump zapewnił, że w ciągu najbliższych 7 dniu dostępnych będzie aż pięć milionów testów na SARS-CoV-2.

Nie jest naszą intencją, by każdy przechodził test, bo to całkowicie zbędne. Poddać się badaniom powinny jedynie osoby, które wykazują niepokojące symptomy.

Donald Trump ma koronawirusa 2
Twitter
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij